Skolmaten står inte högt i kurs
Missnöjet med skolmaten jäser bland eleverna, inte minst i Skolstaden. De tycker att maten har blivit sämre sedan privata Sodexo tog över. En före detta kökschef har hoppat av - han vill inte stå för sämre mat och smutsigare matsal. Men det finns klagomål även på kommunens skolmat.
Här är skolorna
#De här skolorna får mat från Sodexo:
Gymnasier:
Rönnowska
Tycho Brahe
Nya Nicolaiskolan
Olympia/St Petri
Grundskolor:
Påarp
Ättekulla
Wieselgren
Söderskolan
Råå Södra
Brunnsparken
Högasten
Raus Plantering
Rydebäck
Mörarp
Gantofta
Bårslöv
St Jörgen
Husensjö
#De här skolorna får mat från kommunens Måltidsservice:
Gymnasier:
Filborna
Grundskolor:
Fredriksdal
Svensgård
Allerum
Dalhem
¨Drottninghög
Nanny palmkvist
Holstagården
Internationella
Kattarp
Laröd
Maria Park
Ringstorp
Västra Berga
Gläntan
Fakta om skolmaten
Här är prislistan per portion skolmat. Hos både Sodexo och kommunen ingår mat, sallad, dryck, servering i matsal, disk, städning och personalkostnader.
I Sodexos pris ingår även att köra maten i till skolan. I kommunens prislista tillkommer den kostnaden.
Totalt sett är priserna ungefär detsamma, oavsett vem som levererar maten. Men det finns skillnader:
Kommunens pris för mellanstadierna är något högre än Sodexos som å andra sidan tar mer betalt per portion när det gäller gymnasieskolorna.
* Sodexo:
Förskola - lågstadium: 19,60 kronor per portion.
Mellanstadiet:20,16 kronor.
Högstadiet: 22,66 kronor.
Gymnasiet: 26,06 kronor.
* Måltidsservice (förutom transport):
Förskola - lågstadium: 18,80 kronor per portion.
Mellanstadiet:20,55 kronor.
Högstadiet: 21,75 kronor.
Gymnasiet: 23,50 kronor.
Helsingborg. Missnöjda elever från stadens gymnasieskolor bildade i början av året ett nätverk med namnet Hungriga elever i Helsingborg.
Det ska tolkas bokstavligt.
— Vissa dagar blir vi väldigt hungriga på eftermiddagen och orkar inte alltid igenom dagen. Maten är inte tillräcklig, den smakar inte gott och det är ofta snabba kolhydrater som vit pasta och vitt bröd, säger Faruk El-Zoubi och Mohammed Mahmoud, två av initiativtagarna till nätverket..
Det handlar om privata företaget Sodexos mat. Företaget tog i november förra året över en rad skolor, både gymnasier och grundskolor.
Omkring 50 elever kom till nätverkets upptaktsmöte.
— Vissa är aktiva, andra mer hangarounds, säger Mohammed Mahmoud.
Men intresset är större än så.
— Vi känner att många elever stöttar oss, liksom anställda.
Även på flera grundskolor är elever, föräldrar och personal mer eller mindre missnöjda med bytet av matleverantör. Men bilden är motsägelsefull. Det finns även elever och anställda som tycker att det blivit bättre sedan Sodexo tog över medan åter andra tycker att kvaliteten går upp och ner (se citaten vid sidan av).
Mohammed Mahmoudoch Farek El-Zaoubi, som går på Tycho Brahe, berättar att i början såg allt bra ut när Sodexo tog över.
— Sodexo gjorde nya matsedlar, det var goda sallader och tillräckligt med mat, det var nya kläder på personalen och blommor på bordet.
Efter två-tre veckor blev det bli sämre.
— Det började med att mjölken inte räckte... sedan märkte vi att de anställda blev tröttare och surare, det blev sjukskrivningar.
Vad hände med maten?
— Det blev mer kålrätter och soppa. Och morötter till nästan allt. Vi får svensk husmanskost, men det är mycket stuvningar och grytor, med små, små köttbitar. Salladerna har varit helt borta ett tag. Nu får vi oftast någon slags sallad med tomater och gurka. Brödet är dåligt, inte riktigt grovt utan vitt bröd som är färgat med sirap.
Det är ytterst kommunen som ansvarar för att eleverna har det bra i skolan. Kommunens kostchef Pia Engström har fått en del klagomål från elever och föräldrar kring Sodexo. Det har bland annat handlat om städningen i matsalarna, kall mat och långa köer. Saker som nu rättats till, enligt Pia Engström.
— I början förekom felservering till allergiker. Det hände sex gånger. Jag hade ett möte med Sodexo och sedan dess har det gått bra.










Kommentarer
-
Genom att kommentera på hd.se så godkänner du våra regler.
Kommentarer via Disqus