Dags för årets värsta fyllehelg
På fredag är det Valborg och årets värsta fyllehelg. Nattvandrarna i Helsingborg rustar för dagen med hjälp av GMA, gemensam aktion mot alkohol och unga.
Vill du vara med och nattvandra
Anmälan går att göra på www.nattvandring.nu eller genom att kontakta Bengt Ström på mejl bengt.strom@helsingborg.se eller telefon 042-10 66 01.
Gemensam aktion mot alkohol och unga
GMA är ett samarbete mellan polis, tull, vakter, socialarbetare, fältarbetare, nattvandrare, Kris, grannstödsbilarna med chaufförer, bussbolagen, Skånetrafiken, SJ, taxi, samt fler intresserade. Målet med GMA är att förändra ungdomars alkoholattityder och att det inte är ok att dricka alkohol på allmänna platser. Detta ska i sin tur leda till att misshandelsanmälningarna blir färre.
HELSINGBORG. – Det är inte okej att öppet springa omkring med ett flak öl säger Bengt Ström, kommunens samordnare för nattvandrarna.
Hela 280 nattvandrare ska under Valborg täcka upp hela Helsingborg.
– Man kommer att hitta nattvandrare runt om i hela city och då pratar vi från Gröningen i norr till Råå i söder. Vi försöker täcka upp så mycket vi kan men framåt småtimmarna koncentrerar vi oss på city.
På fredag träffas alla nattvandrare i sina lokaler på Knutpunkten.
– Dit kan alla som vill hjälpa till och nattvandra under Valborg komma. Där ges information om kvällen och vad som händer, vilka platser som ska besökas och vi lämnar ut de telefonnummer som behövs innan vi ger oss ut på stan.
Stöter nattvandrarna på ungdomar som dricker alkohol utomhus rapporterar man till det mobila teamet, alltså socialtjänsten, som tillsammans med polisen kommer och tar alkoholen ifrån ungdomarna samtidigt som föräldrar kontaktas.
– Vi får inte ta alkohol från ungdomarna, det är bara polisen som har rättighet till det. Vi ringer bara och rapporterar. Nattvandrarna kommer arbeta som vi brukar göra alltså rapportera det vi ser.
Regn eller sol är något som påverkar nattvandrarnas jobb mycket.
– Är det fint väder kommer många ungdomar och då är där garanterat sprit med i det hela säger Bengt Ström.








Kommentarer
-
Genom att kommentera på hd.se så godkänner du våra regler.
Kommentarer via Disqus