Balfestligheterna har startat i Helsingborg
Det är snart full på Sundstorget. Det går knappt att komma fram, säger hd.se:s
Marcus Ekdahl. Alla ser fram emot en trevlig kväll. "Det ska bli
kul att se vackra och uppklädda människor och en riktig meny för en gång
skull", säger an av deltagarna. Här på hd.se får du allt från
festligheterna. Bilder, webb-tv och intervjuer.
Meny för Helsingborgsstudenternas bal
Rökt laxrulle fylld med färskost och basilika. Serveras med syltade morötter, citrusmarinerad sparris och löjromscreme
Bjärekyckling med potatiskaka, rostade rotfrukter och rödvinssås smaksatt med choklad och espresso
Chokladbakelse i tre konsistenser, med färska bär
Meny för Ängelholmsstudenternas bal
Räktartar på kavring med Schalottenlöksvinaigrette och trädgårdssallad
Stekt majskycklingbröst med pommes Anna, vårens primörer och smörad kycklingfond
Vit chockladpannacotta med rommarinerade bär och sorbet
HELSINGBORG. Baldeltagare, nyfikna åskådare, föräldrar och familj. Alla intar nu Sundstorget i Helsingborg.
– Det är femte året vi arrangerar det här. Vi är jätteglada att ha Helsingborgs studenter här. Vi gör allt för att de ska trivas, det är en viktig dag i deras liv, säger Björn Hoffman, som driver restaurangen i Dunkers.
Förra veckan firade Landskronastudenterna bal på Örenäs slott. Idag är det dags för Helsingborg och Ängelholmsstudenterna. Från klockan 17 kommer Sundspärlan och Dunkers att fyllas med runt 1600 baldeltagare.
Klockan 17 går startskottet för de cirka 1500 baldeltagarna. Då ska de alla samlas på Sundstorget. Därefter försvinner Ängelholmsstudenterna in på Dunkers medan de cirka 1200 Helsingborgsstudenterna åker i bussar upp till Sundspärlan.
Här på hd.se kommer du under kvällen kunna ta del av massor med bilder, webb-tv och intervjuer. Tills dess så kan du njuta av hur det såg ut förra veckan när Landskronastudenterna firade bal på Örenäs slott.
Kolla också på bildspelet från festligheterna här.
Du kan också ta en titt på hur det såg ut förra året när Helsingborg och Ängelholm firade bal och student.








Kommentarer
-
Genom att kommentera på hd.se så godkänner du våra regler.
Kommentarer via Disqus