Black Cobra-medlemmar tysta efter skottdrama
De tre unga män som skott- och knivskadades på Råå i söndags kväll fortsätter tiga.
HELSINGBORG. De tre männen har kopplingar till den kriminella grupperingen Black Cobra. Enligt poliskällor och andra uppgiftslämnare är åtminstone två av männen medlemmar i gänget som på senare år fått fotfäste i Helsingborg.
De tre männen är 20, respektive 23 och 26 år gamla. Samtliga är sedan tidigare kända av polisen och deras namn förekommer bland annat i flera utredningar om utpressning.
Bilden av dramat på Råå och vad som föranledde det som tycks ha varit en uppgörelse kriminella emellan har polisen dock ingen klar bild av.
– De vill inte berätta någonting för oss men de har i vart fall inte skadat varandra, säger polisens informatör Charley Nilsson.
Vid 19.45-tiden i söndags larmades polisen om att skottlossning utbrutit vid Råå södra på Kustgatan i Helsingborg. Tre bilar sågs lämna platsen där polisen senare hittade tomhylsor och blodspår.
Strax därpå dök de tre männen upp på Helsingborgs lasarett. Två av dem hade knivskador medan den tredje var skottskadad. Samtliga är utom livsfara och den ene lämnade under natten till måndagen, mot läkarens inrådan, sjukhuset. De två andra var på måndagen ännu kvar på sjukhuset.
Under söndagskvällen förhördes tre andra män av polisen. Ingen av dem är misstänkt för något brott och några brottsmisstankar riktas inte heller mot den skadade trion.
De skadade har lämnat en förklaring till varför de befann sig på platsen, parkeringen i korsningen mellan Kustgatan och Lybecksgatan på Råå, men polisen är skeptisk till den uppgiften.







