Revisorerna kritiska mot målen om barnutredningar
Socialnämnden får allt fler anmälningar om barn och unga som far illa. Långt ifrån alla utredningar är klara inom den tid lagen slår fast, fyra månader. Nu får nämndens hantering kritik av stadsrevisorerna.
Så säger lagen
11 kapitlet, 2 § i socialtjänstlagen:
Vid en utredning av om socialnämnden behöver ingripa till ett barns skydd eller stöd får nämnden, för bedömningen av behovet av insatser, konsultera sakkunniga samt i övrigt ta de kontakter som behövs. Utredningen skall bedrivas så att inte någon onödigt utsätts för skada eller olägenhet. Den skall inte göras mer omfattande än vad som är motiverat av omständigheterna i ärendet.
Utredningen skall bedrivas skyndsamt och vara slutförd senast inom fyra månader. Finns det särskilda skäl får socialnämnden besluta att förlänga utredningen för viss tid.
Den som berörs av en sådan utredning skall underrättas om att en utredning inleds.
Helsingborg. Förra året fick socialnämndens förvaltning ta emot 2 000 anmälningar om barn och unga som far illa på olika sätt.
Det var anhöriga, grannar, läkare, skolan och andra som slog larm. I vart fjärde fall inleddes en utredning om barnens och ungdomarnas situation.
Enligt lagen ska en sådan utredning ta högst fyra månader såvida inte "särskilda skäl" gör att det tar längre tid. Det kan handla om att socialförvaltningen tvingas vänta på polisiära eller medicinska utredningar, att den familj där barnet finns inte går att nå eller att nya fakta tillkommit.
Förra året avslutades bara 65 procent av utredningarna inom fyra månader när det gäller barn och 87 procent när det gäller ungdomar.
Den dåvarande socialnämnden beslöt att målet för 2011 skulle vara att 90 procent av utredningarna ska vara klara i tid – inte 100 procent.
Detta har stadsrevisionen slagit ner på. I sin årsrapport tar revisorerna den gamla socialnämnden i örat.
– Utredningar om barn och unga ska ske inom lagstadgad tid. Vi hoppas på förbättring, sa folkvalda revisorn Eva P (M) när hon nyligen redogjorde för årsrapporten inför fullmäktige.
Till HD förtydligar hon att det är årets mål som snarast ska revideras.
– Det är viktigt att socialnämnden skriver in att man ska följa lagen, något annat är inte rimligt. Man kan inte följa en lag till 90 procent. Det måste vara tryggt och rättssäkert för barn och unga som far illa.
Nuvarande socialnämndens ordförande Anders Lundström (KD) påpekar att kritiken gäller förra årets verksamhet, när inte han ledde nämnden.
Samtidigt hävdar han att revisionen bygger sitt resonemang på ett felaktig antagande om lagens krav.
– Alla våra utredningar uppfyller lagens krav. Det vi redovisat i årsredovisningen är hur många som är helt klara inom fyra månader. Men resterande fall uppfyller det andra lagkravet, nämligen att det finns "särskilda skäl" till att de inte är färdiga.
– Och målet 90 procent handlar om hur många som ska vara helt klara inom fyra månader.
Men tjänstemän säger till HD att inte alla förseningar är lagliga?
– Det får stå för dem, säger Anders Lundström.
Samtidigt tycker han att målet på 100 procent förmodligen är omöjligt att uppfylla.
– Det finns alltid omständigheter och skäl som vi inte råder över. Men min ambition är att vi inte ska få kritik i fortsättningen, säger han.
Det pågår därför en utredning i nämnden om hur målen ska formuleras i nästa års styrkort.
Men enligt Eva Åsare vill revisionen att målet ska ändras omedelbart?
De signalerna har inte nått Anders Lundström.
– Om revisionen har synpunkter ska det inte gå via HD utan då får de prata med oss, säger han.








Kommentarer
-
Genom att kommentera på hd.se så godkänner du våra regler.
Kommentarer via Disqus