Bombdrama på Västergård
Ett 70-tal boende på Västergård tvingades mitt i natten lämna sina hem sedan en misstänkt bilbomb upptäckts på Höstgatan. På förmiddagen blåstes faran över sedan polisens bombexperter avlägsnat det som senare visade sig vara ett ofarligt föremål.
Helsingborg. Bombdramat inleddes strax efter klockan två natten till torsdagen sedan två personer väckt uppmärksamhet när de uppehöll sig vid en bil som stod parkerad på Höstgatan.
– Vi fick ett larm om att några personer höll på med något under en bil, säger polisens yttre befäl Mikael Larsson.
Den första polispatrullen som kom till platsen konstaterade att ett främmande föremål var monterat under bilen, varpå polisens bombgrupp tillkallades.
Ett 70-tal boende i området evakuerades och fick tillbringa morgontimmarna i omklädningsrummen på Västergårds idrottsplats eller hos vänner och bekanta.
Under morgonen upptäcktes ytterligare ett föremål som låg invirat i en handduk intill en dörr vid ett hus i närheten.
Föremålet avlägsnades av polisens bombtekniker och lades i en bombvagn.
Eftersom den befarade sprängladdningen under bilen var otillgängligt placerad beslutade polisen att skjuta sönder paketet med hjälp av en specialutrustad robot. Ett tjugotal delar spreds över parkeringsplatsen för att sedan tas omhand och undersökas närmare av bombteknikerna. Inledningsvis var polisen förtegen med uppgifter. Bombteknikerna på platsen ville inte uttala sig för pressen. Sedan löd beskedet att delarna innehöll sådan teknisk utrustning att en bomb inte kunde uteslutas. Vid lunchtid på torsdagen stod det dock klart att det inte rörde sig om någon sprängladdning.
– Bomben var ingen bomb, säger polisens informatör Helena Ralmark.
Inte heller föremålet som avlägsnades vid husdörren var av pyroteknisk beskaffenhet. Vilken typ av föremål det rörde sig om kunde polisen inte upplysa om under torsdagen.
Avspärrningarna i området minskade under torsdagsförmiddagen i omfattning för att sedan hävas helt. Då hade polisen bland annat undersökt en parkeringsplats vid Västergårds idrottsplats där två personer sågs uppehålla sig vid en bil kring midnatt.
Motivet till monteringen av den falska sprängladdningen är höljt i dunkel. Ägaren till bilen som föremålet tejpades fast på är inte känd av polisen sedan tidigare. Bilen är sedan en tid utlånad till en man som bor på Höstgatan men inte heller han är känd av polisen.
Se Marcus Ekdahls videoklipp från platsen:







