Inblicksfull dans av internationellt snitt
Det finns inga genvägar till att bli en professionell dansare. Det blir kursdeltagarna på "Insight Dance" varse om under höstlovsveckan.
Bildmaterial
För att hålla balansen inom balett är huvudsaken huvudsaken. Emmy Johnsson, 16 år, får hjälp av Val Jean-Charles med hållningen under de krävande övningarna.
Det finns mycket att tänka på om man vill nå nästa nivå. Val Jean-Charles hann bland annat tipsa om klädsel, hållning och inställning under kursens första kvart. Under veckan kommer han även att prata om hur man bör bete sig vid en audition, vad dansskolorna letar efter och tekniker för att minimera nervositet.
Vägen till att bli professionell dansare är lång och svår. "Det är en tuff bransch på det sättet att det finns väldigt få jobb fördelat på väldigt många dansare", säger Val Jean-Charles.
HELSINGBORG. Lederna knakar ljudligt i Dunkers dansstudio när tjejerna efterapar Val Jean-Charles stegisättningar och piruetter längs barren. Men knakandena till trots: kursdeltagarna är långt ifrån några nybörjare. Faktum är att i princip alla har dansat sedan barnsben. Något som är mer eller mindre ett krav då kursen sannerligen inte är någon dans på rosor.
– Kursen har flera syften. Jag vill inspirera tjejerna och lära dem vad som krävs för att bli en professionell dansare. Samtidigt handlar det lika mycket om att deltagarna själva ska upptäcka om de klarar av det eller ej, säger kursledaren Val Jean-Charles.
Han om någon borde veta. Val Jean-Charles är nämligen en av Sveriges mest meriterade dansare. Han är född och uppvuxen i London och har jobbat med namn som Tina Turner, Cliff Richards och en av Storbritanniens toppkoreografer, Arlene Phillips.
Numera bor han i Helsingborg och arbetar som artistisk ledare för dansskolan Dance Educational. I dagarna fem drillar han nu fem tjejer i övre tonåren inom balett, modern dans och jazzdans. Men syftet är lika mycket att ge dem en inblick i den tuffa tillvaro som är professionell dans.
– Därav namnet, "Insight Dance". Jr mer förberedd du är inför prövningarna, desto större chans är det att du klarar dig. Men i botten måste det alltid finnas ett brinnande begär.
Och det finns det. Åtminstone om man får tro tjejerna själva som alltså dedikerar höstlovet åt hårdträning.
– Älskar man att dansa så är det här bättre än att ha ledigt, säger Melanie Cayenne Källström och rycker på axlarna.
– Mitt mål är att arbeta med dans i framtiden. Jag tror att det här kan ta mig en bit på vägen och utveckla både min balans och mitt framförande, säger Jenny Shike.








Kommentarer
-
Genom att kommentera på hd.se så godkänner du våra regler.
Kommentarer via Disqus