Skyddsvall räddade Västhamnsverket
När stormen drog in som värst från Öresund började personalen på Västhamnsverket att bygga upp en skyddsvall vid Fiskepiren. Det gjorde att vattenskadorna blev begränsade.
Bildmaterial
Så här såg det ut vid Västhamnsverket på söndagskvällen.
När stormen drog in som värst från Öresund började personalen på Västhamnsverket att bygga upp en skyddsvall vid Fiskepiren. Det gjorde att vattenskadorna blev begränsade.
I Västhamnsverket fick man in fukt i betong och i träinredningar. "Men någon fara för ett större driftstopp var det aldrig", säger Christer Nilsson som är teknisk chef vid Västhamnsverket.
Göran Skoglund som är pressansvarig på Öresundskraft dokumenterade skyddsvallen och skadorna på Västhamnsverket
HELSINGBORG. Vattenmassorna fyllde källare och hissar i Västhamnsverket. Men trots det var det långt kvar till att helsingborgarna skulle bli utan värme.
– Vi har fått fukt i betong och i träinredningar. Men någon fara för ett större driftstopp var det aldrig, säger tekniske chefen Christer Nilsson.
De vallar som byggdes i en hast kom att stoppa en stor del av vattnet.
Nu blev några delsystem skadade och när dessa skulle lagas uppstod ett strömavbrott på cirka 20 minuter. Men det var få av abonnenterna som fick någon känning av detta.
Västhamnsverket har varit i drift sedan 1982. Men det har aldrig hänt att vattnet strömmat in på området som det gjorde den här gången – varken under stormarna Gudrun eller Per.
Nu kunde stål- och aluminiumdörrar göra att vattnet inte forsade in i byggnaderna.
– Därför nådde aldrig vattnet elektroniken och vi var en bra bit ifrån ett stort driftstopp. Det närmsta vi kom var att det blev avbrott i de kvarnar som mal den pellets vi använder, konstaterar Christer Nilsson.
Nu kommer Öresundskraft att se över rutinerna och för att komma åt de ömma punkterna.
– Just vid Fiskepiren fanns alltså en sådan, säger Christer Nilsson








Kommentarer
-
Genom att kommentera på hd.se så godkänner du våra regler.
Kommentarer via Disqus