Nytt socialt boende kan ta form på Ramlösagården
Kraftiga protester från grannar stoppade ett boende för bland andra hemlösa på Ramlösagården. Nu föreslås i stället ett nybygge för psykiskt funktionsnedsatta där. Det kan stå klart 2014.
HELSINGBORG. I februari invigs ett nytt LSS-boende med tolv lägenheter på Magnoliagatan på Ramlösagården. Samtidigt skissas nu åter bostäder för socialförvaltningens räkning på tomten intill, vilket väckt oro och frågor i området.
2010 blev det mycket rabalder kring det stödboende med ett 30-tal platser, tänkta att kunna användas av bland andra hemlösa missbrukare, som föreslogs på samma ställe. Projektet följde detaljplanen men starka protester från kringboende ledde till att de styrande politikerna gjorde helt om och stoppade förslaget strax före valet.
Den här gången är det ett boende med 26 ettor för psykiskt funktionsnedsatta som diskuteras. Socialnämnden har nyligen beslutat att gå vidare med planerna och att låta ta fram underlag för projektering och en kostnadskalkyl. Kommunala Kärnfastigheter har kopplats in och stadsbyggnadsförvaltningen informerats.
I dag fungerar före detta motell Kronan vid Ängelholmsvägen som ett boende för psykiskt funktionsnedsatta. Där finns 18 platser efter den ombyggnad som skedde 2008-2009.
Men fler platser behövs och Kronan uppfyller genom sitt läge inte heller Socialstyrelsens krav på sådana här bostäder. Fastigheten är också granne med en bensinstation och en industri.
– Behovet av bostäder för psykiskt funktionsnedsatta är stort. Det är ständigt kö till Kronan och vi tvingas till provisoriska lösningar. Placeringar externt i andra kommuner förekommer också, säger Dinah Åbinger, enhetschef på socialförvaltningen.
Hon förklarar att det inte handlar om "farliga" personer utan om människor som bedöms klara sig ute i samhället med personalstöd. Personal ska också finnas dygnet runt i huset om projektet blir verklighet. Tanken är att Kronan i så fall ska göras om till ett stödboende för hemlösa.
Det tidigare projektet på Ramlösagården beräknades gå på 25-30 miljoner kronor. De pengarna finns fortfarande i budgeten och även om det nya förslaget skulle bli lite dyrare hoppas socialnämndens ordförande Anders Lundström (KD) kunna lösa finansieringen.
– Vår ambition är att genomföra det här projektet. Den kategori människor som bor på Kronan har i dag inget värdigt boende. Samtidigt har jag full förståelse för att närboende kan bli oroliga. Men på Kronan har det inte varit några problem och vi kommer i februari-mars också att arrangera ett informationsmöte för grannarna på Ramlösagården, säger Anders Lundström.
Om socialnämnden i vår ger klartecken till Kärnfastigheter att förverkliga planerna kan det bli byggstart i början av nästa år. Det nya boendet kan då invigas våren 2014.








Kommentarer
-
Genom att kommentera på hd.se så godkänner du våra regler.
Kommentarer via Disqus