Stäng

Dagens datum: Lördag 26 maj 2012

Tjänstgörande webbredaktör:

nattredaktionen Helsingborgs Dagblad AB Vasatorpsvägen 1 Helsingborg, 251 83 Sweden 56.06314, 12.71498


5000 kronor för
bästa nyhetstips

tipsa hd

Länkar till annonsering, prenumeration och medlemskap



Sidkarta

A-Ö

2

a

b

c

d

e

f

g

h

i

j

k

l

m

n

o

p

q

r

s

t

u

v

w

x

y

z

å

ä

ö

Skribenter

a

b

c

d

e

f

g

h

i

j

k

l

m

n

o

p

q

r

s

t

u

v

w

x

y

z

å

ä

ö



Mer om tips och kontakt

Såg du rånet. Har du bilder på branden?

Hör av dig till hd.se. Vi vill ha dina tips.
Vi betalar 5000 kronor för bästa nyhetstips eller nyhetsbild varje månad. Läs mer om villkoren och om hd.se här!

Telefon:
020 - 100180 Gratisnummer
E-post:
tipsa@hd.se

Kontakta hd

Personal:
Söker du någon speciell person?
Kontor:
Här hittar du oss och våra kontor
Läsarbilder:
Har du bilder som du vill ska publiceras på hd.se bland våra läsarbilder? Skicka dem direkt till:
lasarforum@hd.se
Stäng Tipsa
Publicerad 22 januari 2012 kl. 21:56

Drottninghög – en stadsdel i fokus

Drottninghög – farligt eller familjärt? Det beror på vem man frågar. Polisen hårdsatsar för att öka tryggheten i området. Vi har pratat med de boende.


Bildmaterial

Lesya Bergsten och Rickard Mattsson tar en kvällspromenad med hunden. "Det är synd om näringsidkarna vid centrum att det sker så mycket sabotage", säger de.HD/NST Johan Persson

Hossam Hammoura (till vänster) spelar Chicago med fritidsledarna Deki Fazlijov och Yitz Baba på Multiteket.HD/NST Johan Persson

Kursledaren Lovemark Boadu hjälper Ariella Kosovic och Marigona Mehmeti att sätta melodi till en låttext i musikstudion på Multiteket.HD/NST Johan Persson

Visa alla 6 bilder.


Helsingborg. Det är fredagskväll. På torget på Drottninghög speglas trädens ljusslingor i vattenpölarna som håller på att frysa till is. I värmen på pizzerian väntar Gunbritt Andersson på hämtmat. Hon och hennes man har åkt bil hit från ett närliggande område.

– Hade jag varit ensam hade jag knappt vågat gå över torget, säger hon.

Den här helgen inledde polisen en riktad insats på Drottninghög som svar på ett eskalerande problem med anlagda bränder och raketskjutningar. En polishelikopter med värmekamera ska övervaka området från ovan och fler bilar än tidigare ska patrullera. Men Gunbritt Andersson tvivlar på att det hjälper.

– De som ägnar sig åt hyss avskräcks nog inte, säger hon.

På fritidsgården Multiteket strax intill smäller det när biljard- och pingisbollar skjuts iväg. Det är bara killar i rummet och de vill gärna bli intervjuade. Men ingen vill säga sitt namn eller bli fotograferad.

– Varför ska jag göra det? Ni skriver bara skit ändå, säger en kille i svart jacka.

Han och hans kompisar är trötta på att läsa om att ungdomarna på Drottninghög missköter sig.

– Det är lika mycket droger i Laröd, jag lovar. Men det bryr sig polisen inte om. Där testar de ingen. Här tar de in folk för småsaker. Hur många miljoner kostar en helikopter? undrar han.

– Varje gång något går sönder får man höra att pengarna hade kunnat satsas på oss ungdomar i stället. Men var är pengarna när vi sköter oss? Det enda som finns här på Multiteket är ett pingisbord och ett biljardbord, säger någon annan.

Det killarna är mest upprörda över är att polisen konfronterar dem även om de bara står och snackar.

– Jag var 14 år första gången, jag visste inte ens vad kriminalitet var, säger en kille med stora ögon.

Flera uppger polisens metoder som skäl till att de inte vill ha sina namn i tidningen.

– De kollar allt och vill veta vem som har varit var. Det ska jag inte hjälpa dem med.

En kille som har stått tyst under diskussionen tar plötsligt till orda.

– Jag ska tala om vad som skapar en kriminell kille, säger han:

– Dina föräldrar är fattiga, du kanske gör något litet för att skaffa pengar. Och så tar polisen dig och skickar dig till ungdomsvård. De säger inte ens hur länge du ska vara där. När man kommer ut är man kriminell. Ens liv är förstört.

Det är inte många tjejer på Multiteket i kväll. Men inne i musikstudion klipper Ariella Kosovic och Marigona Mehmeti ihop en film som de själva har gjort. Den handlar om en tjej som är besviken över att hon inte har fått högsta betyg. Marigona har tagit inspiration från egna erfarenheter. Skolan är prio ett i hennes liv.

Vad tycker du om Drottninghög?

– Det är väl bra. Men jag trivdes bättre på Adolfsberg. Ibland känner jag mig förföljd när jag går hem, säger hon.

På pizzerian har Erika Södergren och Roger Brandt spelat dart. De har inte märkt av någon ökad brottslighet.

– Drottninghög är kanon. Bageriet, apoteket, distriktsmottagningen. Det är nära överallt, säger Erika Södergren, som inte tycker att bråkstakarna ska uppmärksammas:

– Då skapas ett rykte om att det här är ett farligt område, som de unga killarna tror att de måste leva upp till.

Ändå ser hon ingen risk att läget spårar ur helt och hållet.

– Jag tror att här bor för många människor med sunt förnuft, säger hon.

Samma uppfattning har en kvinna som tar sig ett bloss utanför puben.

– I Slottsstaden blev folk alldeles förskräckta om jag knackade på för att låna en deciliter socker. Här gör alla så. Det är en härlig stämning här, säger hon.

Lördag kväll.

I en källarlokal pågår en 45-årsfest. Finklädda grannar sköljer ner buffématen med bag-in-boxvin och likör. När tidningen dyker upp byts skratten mot allvarliga miner och höjda röster. Det går inte att skoja om den senaste tidens händelser.

– Jag har aldrig blivit påhoppad men oron finns där. De har gjort inbrott i vårt garage flera gånger, säger Carina Flodstrand, som har bott på Drottninghög i många år.

Hon tror att det skulle hjälpa om bostäderna rustades upp och det infördes mer övervakning.

– För min del får de gärna ha kameror överallt, säger hon.

En person på festen tycker att det är folket det är fel på.

– De behöver byta ut de boende. Men det får man inte säga, för då är man rasist, säger hon.

Det där med svenskar och invandrare är något som de flesta Drottninghögsbor vi pratar med för på tal – oavsett vad de själva räknar sig som. Uppdelningen finns under ytan, även om de flesta just vill påpeka att det inte är någon skillnad, kriminalitet har inte med etnicitet att göra.

Hans Widingsjö, som vi träffar på torget, har svängt i sitt synsätt sedan han flyttade till Drottninghög för 13 år sedan.

– Innan hade jag jävligt bestämda åsikter. Till slut insåg jag att jag var ju rasist. När vi fick lägenheten här såg jag en chans att ge mina barn ett annat synsätt. Och kolla på dem nu. De pratar aldrig om någon som kosovoalban eller svensk. De lägger inte vikt vid var folk är ifrån, säger han.

Senare på kvällen får vi följa med i en av polisens civila spaningsbilar. Jonas Berg är chef för polisens ungdoms- och narkotikagrupp.

– Vi försöker jobba störande och förebyggande och rapportera fler, säger han.

Till stor del handlar det om att köra runt i området och spana på folk, prata med killarna som står och hänger runt torget och ge akt på subtila detaljer. Stora pupiller kan leda till att någon får följa med till polisstationen för att lämna urinprov. Ibland kan polisen följa efter ett gäng en hel kväll i förhoppning om att få reda på var de köper droger.

– Vår erfarenhet visar, att jobbar man mot narkotikan så upptäcker man mycket annan brottslighet. Det kan vara bidragsfusk, eller att någon har stöldgods hemma till exempel.

På parkeringen vid Maxi stannar Jonas Berg bilen för att demonstrera hur polisens mörkerkikare fungerar. Men han hinner knappt plocka fram den förrän två killar i 20-årsåldern på trottoaren fångar hans intresse.

– Man bara ser det på gångstilen, de är på väg någonstans. Kalla det fördomsfullhet eller erfarenhet. Men inte sällan brukar det leda till en adress där det säljs knark.

Jonas Berg sträcker sig efter polisradion. Några minuter senare är de två killarna, utan att veta om det, iakttagna av ytterligare två civila polispatruller. När de kliver på bussen följer poliserna efter. Och när de går av vid en bostad i en annan del av kommunen, då går Jonas Berg och de andra poliserna fram för att prata med dem.

Efter några minuter leds killarna in i varsin polisbil. En av dem är svårt chockad och mår illa. Poliserna letar efter en påse som han kan kräkas i, men hittar ingen.

– Är han full eller bara ledsen, frågar Jonas Berg sin kollega, men får inget svar.

Han sätter sig i bilen igen och slår på motorn.

– De erkände att de hade rökt cannabis tidigare under kvällen. Det som händer nu är att de får följa med till stationen, i var sin bil, för att lämna prover. Sedan hålls ett kort förhör och sedan släpps de. Åklagaren beslutar om böter.

Hur ser du på att unga känner sig trakasserade av era metoder? De här killarna har ju till exempel inte uppträtt våldsamt.

– Det är tråkigt att de känner så. Ibland uppstår en kultur där polisen ses som en motpart. Jag kan förstå att man känner så om man åker fast för ringa narkotikabrott. Men man har trots allt begått ett brott och vårt jobb är att stoppa brottslighet.

Elin Andersson 042-489 91 54


Nyhetsrubriker

En till sjukhus efter bilvolt

Helsingborg Sent på fredagskvällen fördes en person till sjukhus efter att ha voltat med bilen mellan Välluvs kyrka och Påarp. Läs mer

Fler än två brandhärdar på Steglinge?

HÖGANÄS Det kan ha brunnit på mer än två ställen på Steglinge gård. Branden på flygfältet orsakades troligen av brandfarlig vätska. Läs mer

Relaterat material

SUPERETTAN

BoIS förlorade i Degerfors

FOTBOLL BoIS klarade inte att följa upp en bra första halvlek. I stället tog Degerfors över och vann rättvist med 2-0 på Stora Valla.
Läs mer

Relaterat material

Det finns 1 kommentar till artikeln

1 kommentar

Lyckligt slut på kattdramat

ÖRKELLJUNGA Familjelyckan är stor på Sonnarpsvägen i Örkelljunga. Katten Tiffany som klängde sig fast sex dygn i ett träd har lyckligt nedkommit med tre pigga kattungar. Läs mer och se inslaget

Relaterat material

"Söderpunkten överlever Åhléns"

HELSINGBORG Jefasts ägare är inte orolig för framtiden och lovar satsa stort på området. Läs mer

Relaterat material

Det finns 2 kommentarer till artikeln

2 kommentarer

Rånet mot Guldfynd

Utländsk liga hetaste spåret

Landskrona Flera vittnen har sett de män som rånade Guldfynd den 10 maj, men polisen saknar misstänkt person. Polisen jobbar utifrån att det handlar om en utländsk liga som begått flera rån i hela landet. Läs mer

Relaterat material

Jazzfestivalen i full gång

Ängelholm En del satsar på loppis, andra säljer bullar. Ängelholms Marching Bands musiker, Kulturskolans personal och föräldrar lägger kraften på en jättestor fyra dagar lång jazzfestival. En etikett som festivalgeneralen Richard Nilsson inte är odelat förtjust i egentligen.
Läs mer och se inslaget

14 års fängelse för mord

ÄNGELHOLM Den 30-åriga kvinna som åtalats för att ha knivmördat en 33-årig kvinna i en lägenhet i Ängelholm har dömts till 14 års fängelse av Helsingborgs tingsrätt. Bakgrunden var svartsjuka. Läs mer

Relaterat material

Hon ringde polisen från städskrubben

LANDSKRONA Daniela Ahlqvist gömde sig i städskrubben och ringde polisen medan hennes man, med ett gevärsliknande föremål riktat mot halsen, försökte lugna rånarna. Men trots torsdagens rån, det fjärde i ordningen, tänker hon inte stänga sin butik. Läs mer

Relaterat material

Klippanbo fick inte ha fordonsskylt

Klippan Transportstyrelsen har sagt nej till en Klippanbos begäran om att få använda en personlig fordonsskylt – då den kan uppfattas som stötande. Läs mer

Relaterat material

Det finns 6 kommentarer till artikeln

6 kommentarer

Krogen

Stilren estetik på Sillen & Makrillen

Krogen "Enorma panoramafönster, loungemöblemang, exklusiva stolar och ekbord framkallar en känsla av kontinental lyx. Bara Vara by the sea är tveklöst sommarens stora nykomling." Läs krogrecensionen här

Relaterat material

Nyhetskollen

Varför är Sofia Arvidsson historisk?

Quiz Kan du det svaret och har du koll på veckan som gått? Testa dina kunskaper här! Läs mer

hd.se/sport

Sofia föll i semifinalen

Tennis Sofia Arvidsson förlorade semifinalen i WTA-turneringen i Bryssel. Rumänskan Simona Halep vann med 6–4, 6–3 efter en timme och tjugo minuter. Läs mer

En sport med många grenar

HELSINGBORG Under fredagen kunde en hög aktivitet noteras i de översta trädlagren nära Kärnan. Läs mer och se inslaget

Relaterat material

Tusen kronor för halvår utan hiss

HELSINGBORG 1 000 kronor. Det är vad hyresgästerna på Gustav Adolfs gata får för att deras hiss stod still i sex månader. Läs mer

Relaterat material

Det finns 3 kommentarer till artikeln

3 kommentarer

Barcelona och Pep slutade med seger

Fotboll Barcelona lekte med Athletic Bilbao i den spanska cupfinalen och vann med 3—0. Läs mer

Död man hittad i Botkyrka

Botkyrka En man har hittats död intill en väg i ett bostadsområde i Botkyrka söder om Stockholm. Läs mer

Mer tops åt Baku

MEDIEKRÖNIKAN Helst skulle jag vilja blanda musik, politik och tops, i Nordkorea.
Läs mediekrönikan här

Spetsad längdhoppare stämmer IAAF

Friidrott Den franske längdhopparen Salim Sdiri skadades svårt i levern för fem år sedan när han träffades av ett spjut. Läs mer

Loic Remy missar EM

Fotboll Den franske anfallaren Loic Remy missar sommarens EM beroende på en höftskada, uppger det franska fotbollförbundet på sin webbplats. Läs mer


Läsvärda artiklar

Aktuellt i Helsingborg

Kontakta oss:
Redaktionen | e-post
Nyhetschefer:
Brith Lindahl | e-post
Sofia Nilsson | e-post
Hitta: Kontoret i Helsingborg
Det händer idag i Helsingborg



Cityliv skriver varje vecka om folk som just bor, jobbar, studerar, shoppar, äter och verkar mitt i Helsingborg.
Till hd.se/cityliv

Stan har haft en vacker hamnpaviljong. I dag visar vi den både exteriört och interiört.Läs mer

I år är det tuffare tag mot de husbilsägare som ställer sina fordon på p-platsen vid Rydebäcks strand. Max sex timmar får de stå där.Läs mer

Tävlingslystna, svettiga, glada och fler än någonsin rusade deltagarna i Kalvinknatet över mållinjen i Grytan på onsdagen.Läs mer

Som en del av kunskapen om livsviktigt vatten städar elever från Helsingborgs skolor stränderna för 18 året i rad.Läs mer

Föreslå en förbättring av någon av Helsingborgshems utemiljöer och vinn VIP-biljetter till Helsingborgsfestivalen. Det nya greppet tar bostadsbolaget för att få in friska idéer.Läs mer

Några läsare hade kamerorna med sig under Kalvinknatet i Helsingborg på onsdagen. Här är deras bilder.
Läs mer

Kompost sista utposten för stans tulpaner.
Läs mer

Parkeringen framför Idrottens hus rustas upp med ny belysning och ny asfalt. Upprustningen krockar med SM i gymnastik.
Läs mer

Fontänkonstverket Sekvens utanför Idrottens hus är på plats igen efter en genomgripande operation.Läs mer

På tisdag klubbar politikerna i fullmäktige Helsingborgs policy mot klotter och olaga affischering som en del i upptrappningen i kampen mot skadegörelsen.Läs mer och se inslag

Förra sommaren placerades stora kuddar intill Strandvägen. I år återkommer de.Läs mer

Här kan du se hur du själv eller dina favoritlöpare klarade sig i lördagens stora löparutmaning i Helsingborg! Kolla även in vinnarna, folkfesten, bilderna.
Läs mer

Har du hittat någon bild i tidningen eller på webben som du gillar extra mycket? Så här gör du för att den ska bli din.Läs mer

Helst skulle jag vilja blanda musik, politik och tops, i Nordkorea.
Läs mediekrönikan här

"Grånade tjuren från Wales grunnar över snedsteg längs den breda vägen till Las Vegas och sökandet på den smala väg som bär till kyrkan"Här hittar du veckans skivrecensioner


Just nu är det torrt i markerna och Räddningstjänsten uppmanar till stor försiktighet i samband med grillning.Läs mer

I sommar kvalar HIF till Champions League, men Uefa godkänner inte de provisoriska sittplatserna på Olympias kortsidor.Läs mer

Oskar Pernefeldt, 21, från Viken har skapat ett helt land.Läs mer

De svenska och danska hoven har nu tackat preliminärt ja till invigningen av Landskrona stads 600-årsjubileum.Läs mer

Glöm ljumskskadan 2006 och knäproblemen 2008. Zlatan Ibrahimovic är både formstark och frisk inför sommarens EM.Läs mer

Få andra musikgenrer är så förknippade med en stad som hiphop är med New York City. Den vetgirige kan idag guidas runt staden helt i hip-hopens tecken.Läs mer

Ett kryss för mycket. Därför sätts den bostadslöse sist i kön.Läs mer

Gertrud Hansson jagades upp ur vilstolen på torsdagen då hennes bin bestämde sig för att svärma över till äppelträdet i hennes trädgård.Se inslaget på 24HD Play

"En medelålders man, halvvägs ut genom ett fönster på andra våningen, putsandes fönstret medan han gnäggar som Tommy Körberg på crack."Läs veckans slagskott

Vad hände egentligen? Så tänkte nog de flesta svenskar som såg Loreen framföra "Euphoria" på torsdagskvällen.
Läs Patrik Lundbergs krönika här

I år har mittbacken Philip Anderssons karriär tagit ordentlig fart i ett Landskrona BoIS som närmar sig toppen av superettan.Se inslaget på 24HD Play

Följde du Loreen i semifinal i Eurovision song contest?

Per-Erik Jönsson, som är listad på Läkargården, kan få sjukvård på en annan vårdcentral. Men journalen får han inte med.Läs mer

Sumalee drömde om västerländska familjemönster och såg Kåre som ”en dörr till kärlek”.
Läs mediekrönikan här

Louisiana konstmuseum presenterar över 180 nya konstverk till sin samling.Läs mer

Vad tycker du som förälder om ungdomarnas ibland inte helt klockrena uppförandekod? Hör gärna av dig till vår reporter och berätta om hur du kan bli bemött hemma, vad de säger och hur du tacklar det!Läs mer

I år är det tuffare tag mot de husbilsägare som ställer sina fordon på p-platsen vid Rydebäcks strand. Max sex timmar får de stå där.Läs mer

John Guidetti berättade vid en presskonferens om skadan som stoppar honom från fotbolls-EM.Läs mer

Tävlingslystna, svettiga, glada och fler än någonsin rusade deltagarna i Kalvinknatet över mållinjen i Grytan på onsdagen.Läs mer

Ögonlappen som John Wayne bar i filmen "De sammanbitna" ("True grit") 1969 ska säljas på auktion.Läs mer

Badvattnet på stränder i Ängelholm, Båstad, Höganäs och Landskrona kommun håller inte måttet enligt EU.Läs mer

En 68-årig Eslövsbo tutade åt polisen. Nu åtalas han för det.
Läs mer

Välkomna till Statens fastighetsverks "Hemliga rum".Läs mer och se inslaget

Det polisen hittat i Mangs datorer, mobiltelefoner och nätkonton under utredningen kommer ha en betydande roll under rättegången.
Läs mer

I veckans Blåljus tar vi upp ett så kallat Cold Case. Vi dyker ner i turerna kring mordet på vapenhandlaren Sven-Erik Svärd i Åstorp.Se programmet på 24HD Play

Det har tagit flera decennier för filmatiseringen av Jack Kerouacs kultbok "På drift" att bli film. Men nu är det gjort - med en stjärnspäckad rollista.
Läs mer

Allt fler bor i stan, men naturen är den stora trendbubblaren inom heminredning.Läs mer

Förra året slutade 23 388 svenska äktenskap i skilsmässa. Läkemedel som håller kärleken vid liv kan vara lösningen.Läs mer

Här kan du söka lagfarter via kommun/församling, publiceringsdatum eller med valfria sökord.
Läs mer

Även i sommar har du chans att få din novell publicerad i tidningen och på hd.se. Senast den 7 juni vill vi ha ditt bidrag.
Så deltar du i sommarnovellen

Annonser

Se biofilmer från SF att köpa eller reservera här

Fiat 500 by Gucci -12 Pärlemovit 10 mil
Pris: 192.200 kr

Volkswagen Golf 1,6 5dr Fint Skick -08 Svart metallic 7.454 mil
Pris: 99.900 kr

Citroën C3 VTi 95 Comfort Plus *1 Ägare* -10Röd metallic 1.200 mil
Pris: 119.000 kr

Toyota RAV4 1,8 2WD -03Silver 13.260 mil
Pris: 79.500 kr

Subaru Outback BUSINESS 2,5 SKINN AUT -10 Svart metallic 2.900 mil
Pris: 239.900 kr

Mitsubishi Outlander 2.4i CVT Business *Nav -11 Silky white 2.480 mil
Pris: 249.900 kr

Volvo S80 2.4 170 Business Plus -02 Silver metallic 6.593 mil
Pris: 79.000 kr

Honda Civic 3 DR -05 Svart 15.000 mil
Pris: 84.900 kr

Volvo V70 2.4 140 Kinetic -07 Willow grön metallic 12.000 mil
Pris: 124.900 kr

Peugeot 307 SW 2,0 -03 Silvergrå met 14.200 mil
Pris: 49.900 kr


Copyright och information