Wallenstam bygger hundratals hyresrätter
Totalt cirka 600 bostäder byggs under sex år och då främst hyresrätter. Det är innebörden av den avsiktsförklaring som Wallenstam och kommunen snart väntas teckna. Kanske kan det bli byggstart 2013.
Fakta Många hyresbostäder på gång
En avsiktsförklaring är inte ett juridiskt bindande dokument utan ska ses som en viljeyttring från de inblandade parterna. För två år sedan tecknades en motsvarande förklaring mellan kommunen och Peab. Enligt den ska totalt 900 bostäder och då i huvudsak hyresrätter byggas under sex år. Samtidigt har kommunala Helsingborgshem fått nya ägardirektiv om att uppföra i snitt 300 hyresbostäder per år.
En rad planarbeten pågår nu för att jämna väg för de första av de här projekten. Efter att avsiktsförklaringen blev klar har Peab byggt ett åttavåningshus med 32 hyresrätter på Rosengården som det snart är inflyttning i men den planprocessen drogs igång tidigare.
Dessutom finns andra aktörer som satsar på bland annat hyresrätter. En av dem är Ikano bostad, nykomling i Helsingborg, som nu färdigställer 132 lägenheter vid nya Kullavägen.
HELSINGBORG. Det byggs allt fler hyresrätter i Helsingborg och de närmaste åren ser det ut att bli en kraftig uppgång. Det berättade HD nyligen och antalet lär öka ytterligare med den avsiktsförklaring som nu är på väg mellan Wallenstam och kommunen.
Målet är att företaget ska uppföra cirka 100 bostäder, i första hand hyreslägenheter, om året under sex år. Staden ska i sin tur arbeta för att få fram kommunal mark för nybyggena. Meningen är att avsiktsförklaringen ska skrivas under av både stadsbyggnadsnämnden och kommunstyrelsen.
Wallenstam finns i Helsingborg sedan 1980-talet och har i dag cirka 700 hyreslägenheter i framför allt centrum och på Tågaborg. När beståndet var som störst omfattade det cirka 2 000 bostäder.
Företaget som sedan några år på nytt även är byggherre uppför nu bostäder i Stockholm och Göteborg. Näst i tur står Helsingborg där ett projekt redan är på gång på Tågaborg.
I fjor fastställdes planen för ett omstritt nybygge med cirka 45 hyresrätter vid Pålsjögatan-Tågagatan där Trädgårdsmästarevillan nu finns. Wallenstams vice vd Thomas Dahl tror i det fallet på byggstart i år medan han hoppas att det första av de kommande projekten kan påbörjas i slutet av nästa år. Företaget gör för övrigt just nu också om kontorslokaler till drygt 20 lägenheter i "Kaffegöken" vid S:t Jörgens plats.
– Vi tror att Helsingborg har alla förutsättningar att utvecklas på ett bra sätt. Det är också ett naturligt steg att vi nu även bygger i Öresundsregionen. Efterfrågan på hyresrätter är extremt stor där samtidigt som vi med en effektiv produktionsprocess kan få en acceptabel avkastning. Men bostadsrätter är också intressanta för oss, säger Thomas Dahl.
Wallenstam har tagit fram typhus som projekten utgår ifrån. Man samarbetar också nära med olika byggföretag.
Enligt Thomas Dahl har Wallenstam på det här stadiet inga önskemål om var i Helsingborg man helst vill bygga. Och han vill ännu inte heller gå in på några hyresnivåer.
– Efterfrågan på hyresrätter är mycket stor och detta är ännu ett sätt att få fram fler, säger stadsbyggnadsnämndens ordförande Magnus Jälminger (M) och fortsätter:
– Det är också en spännande arbetsform med ett samverkansavtal. Wallenstam, mark- och exploateringsenheten och stadsbyggnadsförvaltningen hjälps åt för att skapa fler bostäder och lär av varandra.
2010 ingick kommunen en liknande överenskommelse med Peab och Magnus Jälminger säger att man är öppen för att teckna ytterligare avtal. Förra gången röstade Socialdemokraterna nej i kommunstyrelsen och stadsbyggnadsnämndens vice ordförande Bengt Larsen (S) är tveksam till modellen med avsiktsförklaring men välkomnar fler hyresrätter.
– De större företagen kan möjligen förbinda sig att bygga på det här sättet. De små byggherrarna kan däremot inte göra det och riskerar att komma i kläm. Detta samtidigt som vi säger att vi vill ha konkurrens, förklarar han.
Bengt Larsen betonar att det är hans personliga uppfattning. Hur Socialdemokraterna ska ställa sig i stadsbyggnadsnämnden ska nu diskuteras i partigruppen.








Kommentarer
-
Genom att kommentera på hd.se så godkänner du våra regler.
Kommentarer via Disqus