"Vi har själva försökt att förenkla"
När det drar ihop sig till utvecklingssamtal med eleverna på Västra Ramlösa skola blir det sena kvällar för mellanstadieläraren Inger Edforss Fuchs. Omdömen ska skrivas i alla ämnen med kommentarer. Når eleven kunskapsmålen? Vad behöver eleven utveckla? Hon klickar sig fram genom rutorna i Unikum. Och börjar räkna.
Bara i ämnet svenska för årskurs sex krävs att hon prickar av 81 mål och kunskapskriterier i elevens IUP. Hon har räknat ut att det totalt är 11 025 mål som är kopplade till kursplanen i sexan. Plus 625 för eleverna hon undervisar i svenska och bild i en annan klass.
Om hon ska gå igenom alla omdömen och mål och fylla i matriser i alla ämnen med personliga kommentarer därtill tar det 2,5–3 timmar per elev. Det är 25 elever i klassen.
– Det är ett omöjligt uppdrag att hinna med, säger hon.
Dokumentationen kan hon inte komma ifrån, den måste alla lärare göra. Men har Unikum underlättat det arbetet?
– Ett digitalt verktyg underlättar. Men i nuläget är det alltför omfattande och spretigt, säger hon.
Elisabeth Håkansson är med i samma arbetslag och är lika stressad och frustrerad: Unikum skulle förbättra kommunikationen mellan hem och skola. Men hon menar att det har blivit tvärtom.
– På varje utvecklingssamtal klagar föräldrarna. De tycker att Unikum är rörigt och har svårt att läsa av bedömningarna, säger Elisabeth Håkansson.
På väggarna i sexornas klassrum på Västra Ramlösa skola sitter stora lappar: "Så når du målen i matte, i svenska, i geografi.....". Kopierat från Unikum.
– Det är dubbelarbete från vår sida, men vi har bara har en dator i klassrummet, säger Inger Edforss Fuchs.
Hon är både datorvan och pilotlärare, den som först utbildades och fick till uppgift att lära ut Unikum till övriga kollegor på skolan. Ändå är hon kritisk.
– Vi har själva försökt att förenkla innehållet, men det är svårt.
Kollegan Marie-Louise Ekberg tycker däremot att det fungerar.
– Nu har jag kommit in i rutinerna och hittar lätt i systemet. Men det kan bero på att jag bara undervisar i ett ämne på högstadiet. Det är betydligt rörigare för lärare som har alla ämnen, det vet jag av egen erfarenhet.
Textförstoring
Dela
Unikum
Serie i sex delar
Avsnitt 1: Inledning
Avsnitt 2: Föräldraperspektiv
Avsnitt 3: Lärarperspektiv
Avsnitt 4: Säkerheten
Avsnitt 5: Upphandlingen
Avsnitt 6: Vad säger politikerna
Då vi på bloggen fått väldigt få reaktioner från elever har vi i nuläget valt att avgränsa granskningen och inte göra ett speciellt avsnitt med elevperspektiv. Det är dock möjligt att vi återkommer med sådant längre fram.
Så tycker lärarna om Unikum
Plus
Ett samlande verktyg som alla kan gå in i.
Kan ge bra översikt, särskilt om en elev har många lärare.
Alla lärare och föräldrar kan ha direktkontakt med varandra.
Minus
Krångliga lösenord som eleven lätt glömmer.
Alltför omfattande utbud av information.
Kräver regelbunden användning för att vara smidigt.
Tidskrävande.
Kan inte lita på att det alltid fungerar.
Läs mer
Kommentarer
- Genom att kommentera på hd.se så godkänner du våra regler.



