Nya Citygross kan vålla politisk strid

HELSINGBORG Publicerad 20 juni 2012 kl. 04:00
  • Så här är det meningen att nya Citygross vid Berga ska se ut. Avsikten är att fasaderna ska kläs med olika slags skivmaterial. För ritningarna svarar Henningsson arkitektkontor i Stockholm. Parkeringen ska lösas gemensamt för den här fastigheten och den intill där bland annat Skopunkten finns.HD/NST Sonny Thoresen

Citygross kan nästa vår öppna en stor livsmedelshall vid Berga intill Ica Maxi. Bygglovet väntas bli klart i dag men Socialdemokraterna är åtminstone än så länge negativa till förslaget.

Bergendahlsgruppen planerar en ny Citygrossbutik vid Regementsvägen nära Ica Maxi. Det berättade HD i våras och av allt att döma kommer stadsbyggnadsnämnden i dag att ge klartecken till projektet. Men beslutet blir troligen inte enigt.

– Drottninghög ska omdanas och det får konsekvenser även för Regementsvägen. Vi vet inte heller hur centrumbildningen kommer att se ut på Drottninghög och i det här läget tycker vi att det är felaktigt att säga ja till förslaget, förklarar nämndens vice ordförande Bengt Larsen (S).

Mot den bakgrunden vill Socialdemokraterna inte heller nu bygga om den redan hårt belastade och olycksdrabbade Regementsvägen vilket krävs. Detta för att klara den ökade trafiken som väntas bli följden om även Citygross får etablera sig där.

Tanken är att särskilda filer ska utformas för svängande trafik samtidigt som säkerheten på olika sätt ska förbättras för gående och cyklister längs hela Regementsvägen. Tjänstemännen på stadsbyggnadsförvaltningen har tagit fram en lösning som i dag ska visas för politikerna i stadsbyggnadsnämnden.

– Som jag har fått det beskrivet för mig känner jag mig trygg med den, säger ordföranden Magnus Jälminger (M), som är positiv till Citygrossförslaget.

Eftersom den borgerliga treklövern inte har egen majoritet i nämnden kan det bli med Sverigedemokraternas hjälp som projektet för bygglov. Enligt partiets ledamot Bengt Lindahl talar allt för att de säger ja till Citygross. Han hänvisar till att det redan finns handel intill men betonar att trafikfrågan måste lösas.

Etableringen som sådan följer den 40 år gamla detaljplanen. Om en majoritet av politikerna skulle ställa sig negativa måste de i så fall besluta om anstånd med att ta upp ärendet i som längst två år för att under tiden utreda saken vidare och kanske ändra planen.

Den aktuella fastigheten ägs av företaget Texa design AB som Bergendahls skrivit kontrakt med. Mellan den och Ica Maxi finns en byggnad där Skopunkten och Hööks hästsport har butiker och den ska vara kvar.

Lokalerna där Texa design i dag är inrymt ska genom om- och tillbyggnader förvandlas till livsmedelshall med en yta på drygt 4 300 kvadratmeter. Tanken är att det ska bli invigning nästa vår och ett 50-tal personer beräknas få anställning i butiken.

Med även Citygross på plats skärps konkurrensen ytterligare mellan de stora aktörerna i dagligvarubranschen i de norra delarna av Helsingborg. Ica Maxi är redan granne med Lidl och vid Vasatorpsvägen är Netto på gång med ett nybygge.

Jonas Nilsson

Textförstoring

Dela

Kommentarer

hd.se i dag: 19.00: Landskrona BoIS - Falkenberg i superettan

Helsingborg