Nya Drottninghög tar form på ritbordet

HELSINGBORG Publicerad 23 juni 2012 kl. 22:55

Över 1 000 nya bostäder av olika slag samtidigt som delar av dagens bebyggelse kan rivas för nybyggen. Stora förändringar väntar för Drottninghög de närmaste decennierna. 2014 kan det bli byggstart.

Drottninghög har på fler sätt hamnat i fokus den senaste tiden. Förra helgen utsattes stadsdelscentrumet på nytt för vandalisering och en rad bränder har skett i området.

Samtidigt börjar framtidens Drottninghög få fastare konturer. Redan för fyra år sedan togs skisser fram för att kunna utveckla och förnya miljonprogramsområdet. Och efter en fortsatt process där även boende i olika ålder deltagit finns nu ett förslag till övergripande plan som det ska bli samråd om.

Öppna, koppla, förtäta är tre ledord för det stora stadsförnyelseprojektet som fått namnet DrottningH. Inom det sker också ansträngningar för att komma till rätta med de sociala problemen. En rad förvaltningar är inkopplade och till hösten ska ett "målprogram" med förslag till åtgärder presenteras.

Avsikten är att dagens 1 100 lägenheter om 20 år ska vara ungefär dubbelt så många. Förutom hyresrätter ska det då också finnas bostadsrätter och äganderätter på Drottninghög och Helsingborgshem som nu äger alla bostadsfastigheter ska ha fått sällskap av andra aktörer. Områdets gröna karaktär ska på samma gång bevaras.

Meningen är också att Drottninghög ska få en öppnare karaktär och kopplas bättre till stadsdelarna runt om. Nu utgör främst Vasatorpsvägen och Drottninghögsvägen barriärer som i flera bemärkelser kan vara svåra att överbrygga. Flera nya kopplingar skissas liksom förbättrade möjligheter att passera igenom området och då även med allmänna kommunikationer.

– Vi vill pröva en helt ny lösning för Vasatorpsvägen och göra om dagens breda boulevard till en tvåfilig gata med 40 kilometer i timmen som högsta hastighet. Men det ska också finnas plats för kollektivtrafik där och senare kan en spårvägslinje dras via Drottninghög, säger Anders Landsbo, projektledare både för DrottningH och H+projektet i de södra delarna av stan.

Om vägen krymps ökar som en följd möjligheterna att bygga bostäder längs den. Delar av de nuvarande stora parkeringsytorna ska då också tas i anspråk.

Helsingborgshems projektchef Mats Dahlberg jämför med den bebyggelse som nu växer fram utmed nya Kullavägen. Han talar om hus i fyra till sju våningar men på vissa centrala punkter kan det bli aktuellt att gå ännu högre, vid korsningen Vasatorpsvägen-Regementsvägen, nuvarande centrum och på någon plats vid Drottninghögsvägen.

Mycket talar för att förtätningen börjar vid Vasatorpsvägen. Om planarbetet löper på kan det bli byggstart 2014.

Redan i höst väntas det däremot klarna hur mycket av den nuvarande bebyggelsen, uppförd 1967-69, som ska renoveras och behållas på längre sikt. En ny teknisk undersökning visar att husen genomgående är i mycket dåligt skick.

Tankar finns också på att förändra strukturen i den norra delen. Detta för att få en bättre övergång mot Dalhem och uppföra hus med andra upplåtelseformer än hyresrätt där.

– Det kan bli mer eller mindre omfattande rivningar, säger Mats Dahlberg.

Idéer finns även om stora förändringar av stadsdelscentrumet och att placera handel och annan service intill Vasatorpsvägen, Regementsvägen och det tänkta kollektivtrafikstråket genom området. Dessutom kan det skapas utrymme för olika arbetsplatser vilket, enligt Anders Landsbo, många boende efterlyser när Drottninghög ska möta framtiden.

Samråd i sommar

Förslaget till övergripande planprogram för förnyelsen av Drottninghög kan från den 27 juni studeras på bland annat biblioteket i området. Samrådet pågår till och med augusti. Avsikten är att det ska bli två samrådsmöten, den 21 och 25 augusti, i det senare fallet på den årliga Drottninghögsdagen.

Planprogrammet väntas till hösten bli godkänt av stadsbyggnadsnämnden. Sedan fortsätter arbetet med en detaljplan för hela området för att närmare lägga fast strukturen på det och därefter görs mindre "byggplaner" för olika delar. Den första beräknas bli klar i slutet av 2013 och spaden kan i så fall sättas i jorden året därpå.

Jonas Nilsson

Textförstoring

Dela

Läs mer

Kommentarer

Helsingborg