Länsstyrelsen river upp torgregler
Kommunens nya regler kring torghandeln får bakläxa. Länsstyrelsen anser att de strider mot lagen och påpekar också att kommunen glömt meddela när reglerna ska börja gälla.
För drygt en månad sedan antog politikerna i fullmäktige nya ordningsföreskrifter för torgen i Helsingborg. Syftet var bland annat att strama upp handeln och avgränsa sortimentet.
Men enligt länsstyrelsen har kommunens kontrollbehov sträckt sig lite väl långt.
– Man beslutar för mer än vad man behöver. Föreskrifterna kan bara röra sådant som syftar till att upprätthålla den allmänna ordningen, säger Anna-Britt D Adell på länsstyrelsens förvaltningsjuridiska enhet.
I reglerna har kommunen bland annat förbjudit att kemiska produkter som disk- och tvättmedel säljs på torgen. Något som knappast hotar den allmänna ordningen, menar länsstyrelsen.
Likadant är det med regeln kring att torgförsäljarna ska lämna in namn och personnummer som underlag för skattekontroll. Det är dessutom helt och hållet kommunens ansvar.
– Att det sedan är praktiskt för kommunen att den som hyr lämnar in uppgifterna är en annan sak. Men det är inget som står i lagen. Det får de reglera i avtal, säger Anna-Britt D Adell och fortsätter:
– Jag tror att kommunens jurister hade kunnat vara behjälpliga i framtagandet av de här reglerna.
Någon jurist har inte fått yttra sig om det nya regelverket. Det bekräftar stadsjurist Karin Hellström för tidningen.
– I ett väldigt tidigt skede för något år sedan fick jag några frågor från stadsbyggnadsförvaltningen, men det var långt innan det fanns ett förslag på nya regler, säger hon.
En annan regel som upphävs gäller förbudet mot fordonstrafik på Torggatan mellan Carl Krooks gata och Södergatan. Det är något som redan regleras i annan lag och inte hör hemma i de lokala ordningsföreskrifterna.
Länsstyrelsen passar även på att påpeka att de nya reglerna saknar ett datum för när de ska träda i kraft. En ren och skär miss, enligt Eva Werner på stadsbyggnadsförvaltningen som har varit med och tagit fram reglerna.
– Jag har precis tagit del av beslutet och såg att de inte gillade vissa saker. Vi har börjat titta på det och ska kontakta våra jurister, säger hon.
Stadsbyggnadsnämndens ordförande, Magnus Jälminger (M), har inte hunnit ta del av beslutet.
– Men är det så att det finns uppenbara felaktigheter så får vi komplettera, säger han.
Kommunen kan välja att göra just det, eller överklaga beslutet till förvaltningsrätten inom tre veckor.
Textförstoring
Dela
Fakta Så här säger lagen
Föreskrifter får inte angå förhållanden som är reglerade i denna lag eller annan författning eller som enligt lagen eller annan författning kan regleras på något annat sätt. Föreskrifterna får inte lägga onödigt tvång på allmänheten eller annars göra obefogade inskränkningar i den enskildes frihet. Ordningslagen 3 kap. 12 §
Kommentarer
- Genom att kommentera på hd.se så godkänner du våra regler.



