Lönekrav när kommunen handlar prövas i rätten

Helsingborg Publicerad 15 juli 2012 kl. 04:00

I maj sa fullmäktige ja till att bland annat kräva särskilda löner när kommunen köper varor och tjänster. Nu överklagas beslutet av Folkpartiet.

Lön och anställningsvillkor "i nivå med kollektivavtal i branschen" – det ska vara ett krav när kommunen i fortsättningen köper varor och tjänster.

Så beslöt fullmäktige i slutet av maj. Det var ett socialdemokratiskt förslag som röstades igenom med stöd av Miljöpartiet, Vänsterpartiet och Sverigedemokraterna.

Men strider beslutet mot lagar och EU-regler?

– Nej, säger kommunalrådet Mikael Skoog och fortsätter:

– Vi kollade det först med jurister som gav oss beskedet att man kan göra så här.

Folkpartiets kommunalråd Maria Winberg Nordström är inte lika säker på den saken. Därför har hon överklagat beslutet till förvaltningsrätten i Malmö.

– Det finns minst en dom på att det är emot EU:s regler att kräva kollektivavtal i en upphandling. Och att kräva villkor i nivå med kollektivavtal är samma sak, tycker hon.

Har du kollat det med någon jurist?

– Nej, det är min egen slutsats. Dessutom skulle det kräva att vi bygger upp en helt orimlig kontrollapparat för att se till att både leverantörer och underleverantörer följer vårt beslut, säger Maria Winberg Nordström.

Mikael Skoog är inte orolig för den rättsliga prövningen.

– Vi tycker att det är rimligt att kunna ställa sådana krav i en upphandling, säger han.

Förvaltningsdomstolens beslut kommer emellertid att följas med intresse av många jurister och kommuner.

Enligt experterna på Kammarkollegiets upphandlingsråd är det här osäker mark. Det finns tidigare domar och praxis som gör att det inte är okej att kräva kollektivavtal. Men att skriva "på nivå med kollektivavtal"?

– Där är rättspraxis lite oklart, säger upphandlingsrådet.

I mars i år fattade riksdagen ett liknande – och omdiskuterat – beslut om att säga ja till ett förslag att upphandlingar kan ha med kravet att det ska tas miljöhänsyn i enlighet med kollektivavtal.

Botkyrka kommun har länge ställt krav på att företag som kommunen handlar med ska ge sina anställda samma anställningsvillkor som i svenska kollektivavtal.

– Men det har faktiskt inte provats i domstol eftersom ingen någonsin har överklagat ett upphandlingsbeslut. Det ska bli spännande att se vad förvaltningsrätten kommer fram till när det gäller Helsingborg, säger affärsområdeschef Göran Larsson.

Winnie Gravlund
042-489 92 21

Textförstoring

Dela

Kommentarer

Helsingborg