Polisen söker vittnen till allvarlig lastbilsolycka

HELSINGBORG Publicerad 1 augusti 2012 kl. 09:52 Uppdaterad 1 augusti 2012 kl. 11:24
  • HD/NST Tobias Andersson 

Polisen har fortfarande ingen klar bild av olyckan på Landskronavägen den 24 juli då en kvinna i 20-årsåldern klämdes fast under en lastbil och skadades svårt. Därför uppmanar de nu vittnen att höra av sig.

Olyckan skedde i korsningen Landskronavägen och Rusthållsgatan, precis utanför mataffären Lidl, vid 10.30-tiden tisdagen den 24 juli.

Polisen har ännu ingen klar bild av hur olyckan gick till, men kvinnan som blev påkörd hamnade under lastbilen och klämdes fast under ett av däcken.

Vid 11-tiden hade räddningstjänsten lyckat få loss henne och hon kunde föras till sjukhus.

Hennes skador bedömdes först som livshotande. Läget stabiliserades senare, men kvinnan vårdas fortfarande på sjukhus.

För att kunna klarlägga händelseförloppet behöver polisen komma i kontakt med vittnen.

– Det är viktigt för de inblandade att det här blir utrett, säger Bertil Sjunnesson, trafikutredare vid polisen i Helsingborg.

I nuläget finns det ingen brottsmisstanke.

– Men vid de flesta olyckor i trafiken är det någon som gjort fel, säger Bertil Sjunnesson.

Efter olyckan var det personer som tillskyndade för att hjälpa kvinnan. De vill polisen ha kontakt med.

– Men vi är också intresserade av andra personer som sett något. Alla som sett något som har med olyckan att göra uppmanar vi att ta kontakt med oss, säger Bertil Sjunnesson.

Joakim Andersson
042-489 93 34

Textförstoring

Dela

Läs mer

Helsingborg