Protester mot vindkraftbygge
De planerade vindkraftverken i Höganäs kommun kommer att kasta långa skuggor. Nu protesterar boende i Torshult, på andra sidan kommungränsen, mot planerna.
Tord Nilsson har en magnifik utsikt från altanen. Utsikten, naturen och friden var en av anledningarna till att han köpte huset på Norra Torshultsvägen för fyra år sedan.
– Vårt paradis, vi tänker ju bli gamla här, säger Tord Nilsson.
Nu fruktar han och flera grannar att utsikten blir radikalt försämrad om Eolus vind AB får bygga två vindkraftverk på fältet norr om Torshult. I dag finns det tre vindkraftverk i nordost som stått där sedan början av 2000-talet. De kraftverken vill Eolus plocka ner och ersätta med två modernare och högre verk där åtminstone den ena kommer närmare grannarna på Torshultsvägen.
Det närmaste kommer mindre än en kilometer bort, enligt Tord Nilsson.
– Jag kommer ju få det rätt i huvudet, det är inte så kul.
– För mig som bor här är det ju katastrof, säger Tord Nilsson.
Närmaste grannen Per Månsson är också bekymrad över hur de nya vindkraftverken kommer att landa i miljön. Tillsammans med andra boende har de samlat ihop närmare 40 namnunderskrifter för att protestera mot planerna. Underskrifter som har skickats till både byggnadsnämnden i Höganäs och miljönämnden i Höganäs och Helsingborg.
Grannarnas missnöje handlar också om att de inte underrättats om planerna trots att de bor nästgårds.
– Vi fick reda på det mest av en slump, säger Tord Nilsson.
Marika Brockie är tillförordnad bygglovschef i Höganäs. Hon menar att kommunikationen varit tillräcklig eftersom en kungörelse varit publicerad i HD.
– Det räcker egentligen att man kungör det i tidningen när det är sådana ärenden men vi skickade brev till alla berörda grannar också. Det är egentligen överkurs men vi brukar göra det.
Brevet gick ut till sex adresser i Höganäs och till tolv stycken i Helsingborgs kommun. Tord Nilsson och grannarna på Norra Torshultsvägen finns dock inte med på sändlistan.
– Då har det varit en fastighet emellan och då är de inte berörda, säger Marika Brockie.
Höganäs kommun har fått in ett tiotal svar på kungörelsen. Roger Nilsson på Täppeshusvägen är en av dem som kommit med synpunkter.
Han är inte alls entusiastisk.
– De är ju höga som ett halvt Eiffeltorn. Det är att fördärva hela landsbygden, säger Roger Nilsson.
Eolus ansökan om bygglov ska behandlas i byggnadsnämnden 23 augusti. Det finns fortfarande tid att komma in med synpunkter till Miljötillsynsnämnden i ärendet. Den tiden löper ut 27 augusti. Handlingarna finns tillgängliga på Höganäs kommuns hemsida.
Textförstoring
Dela
Fakta
HD har tidigare berättat om Eolus planer för två nya vindkraftverk på fältet mellan Karlsfältvägen och Täppeshusvägen. Enligt bolagets ansökan vill man plocka ner de tre lägre vindkraftverk som redan finns där och bygga två helt nya. Som vanligt i sådana här ärenden räknar bolaget med att det kan dröja innan miljö- och bygglovsprövningarna är klara.
Läs mer
Kommentarer
- Genom att kommentera på hd.se så godkänner du våra regler.



