Provkörde olycks-mc utan körkort
Den man i 30-årsåldern som avled vid en kollision med en fotgängare på Långebergavägen vid Bruces skog saknade körkort för mc.
– Han hade lånat motorcykeln av en kompis som också var med och fanns i närheten, säger Bertil Sjunnesson vid Helsingborgspolisen.
Han berättar att vittnen bekräftar misstankarna om att händelsen föregåtts av höga hastigheter.
– Det är tre personer som åkt till platsen på två motorcyklar som de skiftats om att använda. Tidvis har det körts i uppemot 250 kilometer i timmen.
Den tekniska undersökningen har visat att motorcykeln hade diverse brister.
– Bland annat saknade den registreringsskylt, säger Bertil Sjunnesson.
Utredningen går nu vidare för att se om motorcykelns ägare kan ställas till svars för något brott.
– Den man som avled kan inte ställas till svars, men det finns anledning att se om någon annan gjort sig skyldig till trafiksäkerhetsbrott.
Bertil Sjunnesson är kritisk till att en motorcykel avsedd för vägtrafik kan tillåtas ha prestanda i racingklass.
– Den motorcykeln som var inblandad i olyckan kan närmast liknas vid en formelbil ifråga om prestanda. Jag ser ingen mening med att tillåta maskiner som kan köras i 300 kilometer i timmen.
Polisen har, enligt Sjunnesson, inga resurser att stävja buskörningen med snabba motorcyklar.
– Vi är ute så mycket vi kan, men vi kan inte vara överallt.



