Lättnad på Påarps bibliotek

Helsingborg Publicerad 21 augusti 2012 kl. 04:00
  • Sjätteklassare på Påarps skola gläds åt beskedet att deras bibliotek inte längre är nedläggningshotat. Från vänster: Cimmie Falksol, 6a, Sandie Uppman, 6a, Ida Hansen, 6b, Emelie Wallman, 6b och Caroline Hindberg, 6b.HD/NST Tobias Andersson

  • Bibliotekarien Lena Edvardsson vet hur viktigt det är för människor att ha nära till litteratur.HD/NST Tobias Andersson

  • Kristina Ahlberg besöker Påarps bibliotek minst en gång i veckan.HD/NST Tobias Andersson

  • Nedläggningshotet är avvärjt.HD/NST Tobias Andersson

Lena Edvardsson, bibliotekarie på Påarps bibliotek, blev väldigt ledsen när hon fick höra talas om förslaget som innebar en högst osäker framtid för hennes arbetsplats. När hon nu får veta att en politisk majoritet gör tummen ned för en nedläggning, säger hon:

– Det känns jätteskönt, för områdesbiblioteken fyller verkligen sin funktion. Närheten är viktig. Och att ha tillgång till litteratur betyder mycket för många människor. Här kan man få tips, hjälp och stimulans.

En som är väl medveten om verksamhetens förtjänster är Kristina Ahlberg, pensionär bosatt i Påarp och stammis på biblioteket:

– Jag blev väldigt bestört när jag hörde om förslaget. Biblioteket är en livsnerv i samhället – med bokcirklar och aktiviteter. Det är viktigt att det finns ett skolbibliotek. Men en familj består ju inte bara av barn, utan även av vuxna, som också behöver stimulans. Människor drar sig dessutom från att flytta till ställen som saknar bibliotek, säger hon.

Om Kristina Ahlberg talar sig varm för Påarps biblioteks betydelse för de äldre på orten, framhåller Molli Andersson förtjänsterna för skolbarnen.

– Här finns en litteraturrikedom som vi aldrig hade kunnat ha på ett vanligt skolbibliotek. Dessutom får vi mycket hjälp och stöd av personalen. Så att bli av med biblioteket hade varit förödande.

Molli Andersson, som undervisar i svenska och SO på högstadiet på Påarps skola, upplever att hennes elever tillbringar mycket tid på biblioteket.

– Ja, det tycker jag. Eleverna lånar både böcker till skolarbetet och till att läsa på fritiden.

Men även om politikerstödet innebär att områdesbiblioteken kan dra en suck av lättnad kvarstår problem.

– Vi har för lite personal, och det är något som våra chefer brottas med. En större budget hade behövts, säger Lena Edvardsson.

Magnus Ransheim
042-489 90 91

Textförstoring

Dela

Läs mer

Kommentarer

Helsingborg