Moderat topp friades

Helsingborg Publicerad 28 augusti 2012 kl. 18:25

Charlotte Zethelius, en av Moderaternas tyngsta politiker i Helsingborg, fick rätt och friades. Hon stod åtalad för att ha snattat på ICA Maxi vid Drottninghög i februari.

Charlotte Zethelius är ordförande i idrotts- och fritidsnämnden, ledamot i kommunfullmäktige och ersättare i kommunstyrelsen. Hon tog time out från sina politiska uppdrag när åtalet väcktes mot henne tidigare i år.

Hon anklagades för att ha snattat varor för omkring 600 kronor, men hon har från början bedyrat sin oskuld.

– Aldrig, aldrig i mitt liv att jag skulle ta något utan att betala. Det finns inte i min värld att göra orätt, sa Charlotte Zethelius i HD i mars.

Under tisdagseftermiddagen hölls en två timmar lång rättegång i Helsingborgs tingsrätt. Därefter avkunnade rättens ordförande Jonas Lindgren den friande domen.

– Vi finner det inte styrkt att Charlotte skulle ha haft avsikt att stjäla. Vi tror på dig. Jag tror på dig, sa han.

Christian Orsing, Moderaternas gruppledare i fullmäktige, säger till HD efter domen:

– Vi är väldigt glada för Charlottes skull. Hon har hävdat sin oskuld och gjort allt för att få återupprättelse.

Och hon är välkommen tillbaka till sina politiska uppdrag.

– Jajamensan, säger Christer Orsing på den frågan.

En längre version av texten kommer senare.

Torbjörn Svensson
042-489 92 17

Textförstoring

Dela

Läs mer

Helsingborg