Hon kör så det ryker

HELSINGBORG Publicerad 15 september 2012 kl. 14:41 Uppdaterad 15 september 2012 kl. 15:09

80 startade gjorde upp i SMK:s Helsingborgs sista folkrace för säsongen på Väla motorbana. Där mötte vi Nathalie Petersson – en 15-årig tjej som älskar fartens tjusning.

  • Heatet är över och Nathalie Petersson kan defilera i mål på Väla motorstadion.HD/NST Sonny Thoresen

  • Heatet är över och Nathalie Petersson kan defilera i mål på Väla motorstadion.HD/NST Sonny Thoresen

  • För en del slutade det så här.HD/NST Sonny Thoresen

  • Koncentrationen är viktig för Nathalie Petersson.HD/NST Sonny Thoresen

  • Gruset sprutar och sladdarna är många i en folkracetävling.HD/NST Sonny Thoresen

  • Nathalie Petersson trivs i depån och hon får många energikickar av den här sporten.HD/NST Sonny Thoresen

  • Starten sker på asfalt och det är full gas redan från början i alla heaten.HD/NST Sonny Thoresen

  • Många entusiaster hade sökt sig till Väla motorstadion under lördagen.HD/NST Sonny Thoresen

  • En del sökte sig till högsta punkten för att kunna överblicka hela banan.HD/NST Sonny Thoresen

För tjugo år sedan träffades Fredrik och Micaela Petersson på en folkracetävling i Tomelilla och blev ett par.

Vad var då mera naturligt än att förstfödda dottern Nathalie skulle börja med just den här sporten?

– Jag får helt enkelt en kick och energi av att köra folkrace och få höra det häftiga ljudet när man trycker gasen i botten, säger Nathalie.

Och visst drog hon på vid lördagens tävling. Redan i det första heatet visade hon ingen respekt för killarna. Hon tog starten och kunde sedan köra ohotad i mål.

Men så stod det också "Girl Power" målat bak på Audin.

Folkrace har sitt ursprung i Finland där man började köra dessa tävlingar 1977.

Loppen körs på en bana av grus med täckta bilar som blivit typbesiktigade i Sverige. Bilen ska var byggd efter de säkerhetsföreskrifter som finns.

Hastigheten vid tävlingar får inte överstiga 80 km/tim. Ägaren är också tvungen att sälja sin tävlingsbil för 6 500 kronor om någon konkurrent vill köpa den. Detta är för att det hela ska förbli en folksport och att priserna inte ska skjuta i höjden.

Man kan börja tävla i folkrace redan från det år man fyller 15 år.

Direkt efter att Nathalie kommit tillbaka till depån hoppade mamma Micaela in i bilen eftersom de delar på den gamla Audin. Det var dags för henne att ge sig ut på banan. Och vem stod vid sidan om henne på startlinjen om inte maken Fredrik Petersson.

Micaela tog ledning men snuvades i slutet av loppet på segern. Men hon kom in på en andraplats i heatet tätt följd av sin man.

– Micaela och Fredrik Petersson nöjde sig inte med att tävla. De var även funktionärer tillsammans med ett 60-tal andra SMK:are.

– I föreningen finns många duktiga ideella krafter och de behövs verkligen, förklarade Micaela innan det var dags att ladda inför nästa heat.

Och Nathalie Petersson trivdes nu när hon avverkade sin andra tävling någonsin på Välabanan, och när den var över skulle hon åka över till stallet.

– Folkrace är roligt. Men det är också skoj att rida och sen håller jag även på med gymnastik.

Inga fritidsproblem där inte.

Kenny Lindquist

Textförstoring

Dela

Läs mer

Kommentarer

Helsingborg