Framtiden hotad för stödboende
Vad ska hända med stödboendet Krubban i framtiden? Regionen vill inte längre vara med och betala. Nu finns risk att det läggs ned. Vi har träffat Mikael, en av dem som bor på Krubban.
Krubban är till för personer som har både missbruksproblem och psykiska problem. Kommunen och regionen har haft ett samverkansavtal – som regionen sagt upp från och med 2014.
– Vi är inte alls glada för det här, säger kommunens socialchef Göran Jönsson.
Han var med när samarbetet inleddes för omkring tio år sedan och tycker tanken är "fantastiskt bra".
– Det här är en grupp som ofta faller mellan stolarna. De har en komplex problematik – förutom att de är missbrukare har de en psykisk sjukdom. De båda delarna påverkar varandra hela tiden. Den psykiska störningen gör att man missbrukar, missbruket gör att man mår sämre.
– Om man ska lyckas med en sådan målgrupp måste man jobba tillsammans. Och det tror jag inte kommer att fungera lika bra om man inte går in i projektet med samma satsning från båda håll, säger Göran Jönsson.
Från regionens sida handlar det om principer. Rose-Marie Sandberg är verksamhetschef för vuxenpsykiatrin i Helsingborg.
– Psykiatrin ska ansvara för behandlingen, inte kostnader för boende, säger hon.
Krubban har, som HD tidigare berättat om, fått kritik från Socialstyrelsen. Det handlade bland annat om begränsningar för dem som bor på stället. Några exempel: De boende hade inte nyckel till ytterporten, kylskåp i ett gemensamt kök hölls låst och vissa fick inte använda spisen i den egna lägenheten. Enligt Göran Jönsson har det som påpekades då rättats till nu.
Har Socialstyrelsens kritik påverkat beslutet att säga upp avtalet?
– Till viss del. Boendet håller ju inte riktigt måttet. Det är klart att det finns med i bilden, men det är inte enbart detta som ligger till grund, säger Rose-Marie Sandberg.
Att uppsägningsdatumet ligger långt fram i tiden är också ett medvetet val.
– Vi vill hjälpa kommunen och inte bara säga tack och adjö här och nu. Vi vill ge dem en ärlig chans att ta över och driva det i egen regi.
Finns det då möjligheter till det?
– Om vi ska driva verksamheten vidare ensamma får vi en fördubblad kostnad, säger Göran Jönsson. I dag ligger vår del på ungefär 2,5 miljoner kronor per år.
Finns det risk att Krubban måste läggas ned?
– Ja, det är klart att risken finns. Men vi ska verkligen försöka undvika det.
Vad kommer att hända nu?
Göran Jönsson suckar lätt.
– Vi vet inte hur vi ska göra. Det finns inga pengar att bara plocka fram. Och vi har redan enorma problem att få fram bostäder till de här grupperna. Vi jobbar hela tiden med kniven på strupen med bostadsfrågorna.
Han påpekar dock att det finns gott om tid att diskutera frågan.
Rose-Marie Sandberg poängterar att vården kommer att fortsätta ha kontakt med de boende som behöver det.
– Det är inte fråga om att vi ska sluta träffa patienter – vi ska självklart göra vår del. Vi ska utföra insatser och behandling i de fall där patientens sjukdomsbild så kräver, säger Rose-Marie Sandberg.
Textförstoring
Dela
Detta är Krubban
På Krubban har de boende tillgång till personal för att kunna fungera i vardagen. Det ligger på Wilson Park, har åtta platser, plus ytterligare ett par lägenheter i närheten.
Krubban har funnits sedan 2000-talets början och drevs från början av Svenska kyrkan. Senare tog kommunen över tillsammans med regionen.
Läs mer
Kommentarer
- Genom att kommentera på hd.se så godkänner du våra regler.



