Nya tag för stoppad bybastu i Domsten

HELSINGBORG Publicerad 21 oktober 2012 kl. 04:00

Följetongen fortsätter kring en föreslagen bastu för byborna vid norra bryggan i Domsten. I fjor gav kammarrätten klagande grannar rätt men en planändring är nu på gång för projektet.

Det är snart sex år sedan HD första gången berättade att Domsten kan få en bybastu vid bryggan och sjöbodarna intill Norra Stranden. Men det är ännu ovisst när det kan sättas punkt för den här historien. Bastun är avsedd för sex till åtta personer och initiativtagare är Domstens idrottsklubb.

Ägarna till en grannfastighet överklagade bygglovet och ärendet vandrade sedan genom en rad instanser. Länsstyrelsen ansåg att den cirka 30 kvadratmeter stora bastun kan uppföras med dagens planbestämmelser medan förvaltningsrätten och kammarrätten kom fram till motsatt uppfattning.

Kärnfrågan var hur det ålderdomliga begreppet sjöviste ska tolkas och om en bastu kan inbegripas i det. I den nuvarande detaljplanen som är så ny som från 1986 sägs att området endast får användas för "sjövisteändamål".

Efter kammarrättens dom 2011 valde kommunen och idrottsklubben att inte föra saken vidare till högsta instans, Högsta förvaltningsdomstolen, tidigare Regeringsrätten.

Men nu tas nya tag för att projektet ska kunna förverkligas. På tisdag väntas stadsbyggnadsnämnden dra i gång arbetet med en ny detaljplan som uttryckligen tillåter bland annat en bastu på den här platsen.

– Det har länge funnits önskemål om en sådan här anläggning i Domsten. Jag tycker att det är viktigt att stötta det, säger ordföranden Magnus Jälminger (M), som mot bakgrund av de tidigare turerna också anser att det är rimligt att kommunen gör en ny plan.

Nämndens vice ordförande Bengt Larsen (S) pekar på satsningarna på Kallis, Pålsjöbaden och Rååbaden. Samtidigt tycker han inte att bybastun i Domsten borde innebära några problem för omgivningen.

Mycket talar dock för att det även den här gången blir en fortsättning i högre instanser och Gert Lindell i idrottsklubben vågar för dagen inte ange någon tidsplan.

– Vi hoppas att bastun kan bli verklighet men en förutsättning är också att finansieringen kan lösas, förklarar han.

Jonas Nilsson

Textförstoring

Dela

Gillar du att bada bastu?

Visa aktuellt resultat

Läs mer

Kommentarer

Helsingborg