Barnfattigdomen minskar inte i Helsingborg

Helsingborg Publicerad 23 oktober 2012 kl. 22:55

Allt fler barn i Helsingborg lever i fattiga familjer. Det är ett skäl till att försörjningsstöden spräcker budgeten i år.

"I framtiden vill jag bli normal. Att jag har pengar så att jag har det okej. Leva ett liv. Att jag kan göra aktiviteter på helgerna och att man kan handla mat när man behöver det”

Så skriver ett av barnen i en ny Bris-rapport om barnfattigdom.

I Helsingborg skulle allt fler barn också kunna skriva så. Barnfattigdomen har ökat sedan mätningarna började för ett år sedan. I dag finns det 2 525 barn i familjer som får försörjningsstöd. De minskningar som kommunen hoppats på i år kom inte. I stället har ännu fler behövt hjälp.

Det är fortfarande ocksåmångaunga under 24 år som inte klarar ekonomin på egen hand. Men de senaste månaderna har det ljusnat - antalet unga med bidrag minskade med omkring 20 procent.

När året är slut väntas försörjningsstöden slå igenom budgettaket med ett minus på 14 miljoner kronor. Kostnaderna för fattiga barn och även unga är två skäl. Men framför allt har den summa som betalas ut höjts mer än vad kommunen räknade med. Det är staten som avgör nivån på stödet.

Tonka Frodlund (S), vice ordförande i utvecklingsnämnden, ser ett grundskäl till att så många barn fortfarande lever i fattiga familjer.

– Vi trodde att arbetslösheten skulle minska i år. Men så har det inte blivit, säger hon.

Och så här vill hon göra för att fler ska kunna arbeta och få en lön.

– Satsa mer på att anpassa flyktingars yrkeskunskaper till svenska förhållanden. Och hitta utbildningar som ger jobb.

Idag är det fullmäktige. Då hamnar de här frågorna på politikernas bord via socialdemokraten Bengt Larsen. Han ställer en fråga i kväll till utvecklingsnämndens ordförande Christian Orsing (M) om det väntade minuset i budgeten.

Även Christian Orsing pekar på arbetslösheten som ett tungt skäl till att många behöver försörjningsstöd.

– Vi trodde att vi var på väg ur lågkonjunkturen, men så blev det inte. Och nu märker vi att allt fler behöver stöd under längre perioder, säger han.

Fokus nummer ett för utvecklingsnämnden och dess tjänstemän är nu barn och unga.

– Inte minst jobbar vi för att barnen inte ska fortsätta i fattigdom senare i livet. Bland annat har vi mentorsprojekt och feriearbeten där de här barnen och ungdomarna får en gräddfil, säger Christian Orsing.

Winnie Gravlund
042-489 92 21

Textförstoring

Dela

Läs mer

Kommentarer

hd.se i dag: 19.00: Landskrona BoIS - Falkenberg i superettan

Helsingborg