Här står sångglädjen högt i tak

HELSINGBORG Publicerad 26 oktober 2012 kl. 04:00
  • Barnkören i Den gode herdens kyrka övar för fullt inför luciakonserten. Körledaren, Marianne Ivarsson, tycker att årets kör hör till de bättre hon har haft.HD/NST Britt-Mari Olsson

  • HD/NST Britt-Mari Olsson

  • HD/NST Britt-Mari Olsson

Det är visserligen långt till Lucia, men tonerna från Luciasången klingar klart när den unga kören går in i kyrkan. Vi har besökt barnkören i Den gode herdens kyrka.

Barnkören övar varje tisdagseftermiddag i körrummet i Den gode herdens kyrka.

Ett stående inslag är sången "Det flög en liten fjäril genom grinden", där barnen får stå i en ring och hålla varandra i händerna medan ett barn får springa under armarna. En gång i månaden fikar man tillsammans.

Barnkören har funnits i minst 25 år. Oftast består den av runt 15 barn.

– Att sjunga i den här kören är det roligaste jag vet. Och när jag blir stor ska jag vara med och sjunga i tv. Helst vill jag bli schlagersångerska, säger en av medlemmarna – åttaåriga Agneta Dervisholli.

Leunita Mehmeti är också åtta år:

– Jag längtar hit till varje gång vi ska öva och Marianne har lärt mig massor. Fast jag ska inte bli sångerska. Jag ska bli sjuksköterska. Men jag kan ju bli en sjungande sköterska.

Varje höst börjar nya6–7-åringar i kören. Lärarna på Drottninghögsskolan frågar barnen i de nya klasserna vilka som är intresserade av att vara med.

Grundsyftet med kören är att den ska sjunga på ett par familjegudstjänster varje termin, men det är inte alltid man lyckas nå det målet.

– Eftersom Drottninghög är mångkulturellt blir också kören det. Är det barn från andra religioner säger föräldrarna ibland nej till att de sjunger på gudstjänster, säger musikdirektör Marianne Ivarsson som är körens ledare.

Hon är en mycket entusiastisk ledare, kan tilläggas. När hon visar upp sin kör är hon så glad och stolt att orden bara forsar ur henne.

Marianne Ivarsson har fortfarande kontakt med många tidigare körmedlemmar. Dagen när HD talar med henne ska hon exempelvis träffa en före detta körmedlem som i dag är jurist i Malmö.

Nu närmast väntar luciakonserten i Den gode herdens kyrka, en gammal tradition på Drottninghög. Barnen får då sjunga inför en fullsatt kyrka. Även äldre barn från kyrkans sångskola, som Marianne Ivarsson har haft sedan fyra år tillbaka, deltar. Konsertkvällen kröns också en lucia.

Christer Åkerlundh

Textförstoring

Dela

Kommentarer

Helsingborg