Kvinnojouren öppnar dörrarna
Nu har misshandlade kvinnor i Höganäs kommun någonstans att ta vägen för att få stöd och hjälp. Kvinnojouren i Höganäs har öppet hus på torsdag.
Bildmaterial
I en källarlokal på Svarvaregatan i Höganäs håller Kvinnojouren i Höganäs till. Här tar man bland annat emot samtal från misshandlade och hotade kvinnor.
HÖGANÄS.
Kvinnojouren i Höganäs har funnits sedan augusti och har haft telefonjour några dagar i veckan. Det har resulterat i ett antal samtal, både från män och kvinnor.
- Vi är faktiskt förvånade att så många har hört av sig, med tanke på att vi inte har gjort så mycket väsen av oss, berättar Cecilia Nilsson, som är en av initiativtagarna.
Att sätta igång verksamheten har tagit så mycket tid att kvinnorna i jouren nöjt sig med att informera om sin verksamhet på Ryds marknad och sätta upp flygblad i olika mataffärer.
Men nu vill de att alla kommuninvånare ska veta att de finns och vad de gör. Därför har de öppet hus i sin lokal på Svarvaregatan 6 på Höganäs övre på torsdag den 24 november klockan 18-20.
- Man måste inte själv ha ett problem eller blivit misshandlad för att komma hit. Men de flesta känner någon kvinna som blir eller har blivit misshandlad, säger Mariette Rosenlöf, som också ingår i styrelsen för Höganäs kvinnojour.
Kvinnojourens verksamhet består i att hjälpa, skydda och stötta kvinnor som är, har varit eller hotas att bli utsatta för könsrelaterat våld. Det gör de genom att lyssna på de kvinnor som behöver någon att prata med och kunna informera om vilket stöd de kan få från olika myndigheter. Samtidigt ska man försöka förmå kvinnorna som kontaktat kvinnojouren att utnyttja de resurser som finns i kommunen.
- Vi har redan slussat några kvinnor vidare som har ringt oss, säger Karin Ahlquist.
Eftersom kvinnojouren i Höganäs endast har begränsade resurser kan man inte ordna skyddat boende i kommunen. Däremot tar de hjälp av systerorganisationen i Helsingborg eller kvinnomisshandelsgruppen på socialtjänsten i Höganäs.
Initiativtagarna kommer från olika politiska och yrkesmässiga sammanhang. Karin Ahlquist är aktiv i feministiskt initiativ och Mariette Rosenlöf är vänsterpartist och fullmäktigeledamot i Höganäs.
- Vi är också några som inte har med politiken att göra, inflikar Christine Hofvendahl.
För att kunna dra igång sin verksamhet med telefon och annan kontorsutrustning, plus källarlokalen på Svarvaregatan har kvinnojouren fått stöd från socialtjänsten med 10000 kronor och från socialdemokraterna och vänsterpartiet. Även flera företag har ställt upp ekonomiskt. Dessutom tillkommer medlemsavgifter från ett 40-tal medlemmar.
- Vi vill påpeka att vi inte är några militanta feminister, utan välkomnar män som stödmedlemmar. Därför tillhör Kvinnojouren i Höganäs Svenska kvinnojourers riksorganisation (SKR) och inte ROKS, som vi vill distansera oss från, säger Mariette Rosenlöf.
Det som ligger närmast i framtiden för kvinnojouren är att komma ut i skolorna under våren och prata om kvinnovåld. Man har satt ihop ett skolmaterial och skrivit brev till alla skolor.
- Men det är hittills bara Tornlyckeskolan som svarat, men vi hoppas att de andra också snart hör av sig, förklarar Cecilia Nilsson.
- Det är viktigt att nå ut till unga tjejer och killar för att kunna så ett frö som på sikt kan mildra det tuffa klimat som råder bland ungdomar, tillägger Christine Hofvendahl.
Att det finns ett stort behov av kvinnojouren har de redan märkt på olika sätt. Bland annat har många äldre kvinnor sagt att den borde funnits när de var unga.
- Andra människor har tydligen känt sig provocerade. Alla flygblad som vi sätter upp i affärerna rivs ned efter bara någon dag, medan lapparna om bortsprungna katter får sitta upp hur länge som helst, säger Karin Ahlquist.
Henrik Halvarson
henrik.halvarson@hd.seTel 042-489 94 24
Kvinnojouren har jourtelefon 042-34 02 07; måndagar 11-13 och 19-21, torsdagar 11-16 och söndagar 9-11.








Kommentarer
-
Genom att kommentera på hd.se så godkänner du våra regler.
Kommentarer via Disqus