Torsdag 18 mars 2010

Annonseringslänkar

Länkar om prenumeration och medlemskap




Sidkarta

A-Ö

a

b

c

d

e

f

g

h

i

j

k

l

m

n

o

p

q

r

s

t

u

v

w

x

y

z

å

ä

ö



Mer om tips och kontakt

Såg du rånet. Har du bilder på branden?

Hör av dig till hd.se. Vi vill ha dina tips.
Vi betalar 5000 kronor för bästa nyhetstips eller nyhetsbild varje månad. Läs mer om villkoren och om hd.se här!

Telefon:
020 - 100180 Gratisnummer
E-post:
tipsa@hd.se

Kontakta hd

Personal:
Söker du någon speciell person?
Kontor:
Här hittar du oss och våra kontor
Läsarbilder:
Har du bilder som du vill ska publiceras på hd.se bland våra läsarbilder? Skicka dem direkt till:
lasarforum@hd.se
Stäng Tipsa
Publicerad 10 december 2009 kl. 04:00

Klart att kommunen köper Blå Hallen

Kommunen köper Blå Hallen och Centralförrådet av Höganäs AB för en krona. Nu är alla överens och affären, som innebär minst fem år till för Mataki Boule, i hamn.


Bildmaterial

Den närmaste framtiden för Centralförrådet (tegelbyggnaden) och Blå Hallen är nu tryggad. Anette Rantala


HÖGANÄS. Det omedelbara rivningshotet av Blå Hallen är undanröjt i och med de kontrakt som nu är på väg att undertecknas. Det handlar dels om ett köpekontrakt där Höganäs AB säljer Blå Hallen och Centralförrådet till Höganäs kommun för en krona. Dels ett avtal mellan kommunen och de hyresgäster som finns i byggnaderna i dag, bland annat Mataki Boule, Lions och ett antal småföretagare.

— Vi skriver ett femårigt avtal till den siste december 2014, där de avsäger sig besittningsskyddet, berättar kommunens fastighetschef Jarmo Nieminen.

Det innebär att den dag som kommunen inte längre vill ha hyresgästerna kvar, så har man ingen skyldighet att ordna nya likvärdiga lokaler åt dem.

För kommunens del, förklarar kommunalrådet Péter Kovács (M), ska det hela bli ett nollsummespel efter fem år. Uppvärmning, renovering och andra driftskostnaderna kommer hyresgästerna att få betala fullt ut.

En miljöundersökning har också genomförts av fastigheterna, för att konstatera att kommunen inte köper på sig några föroreningar eller andra miljöproblem med efterbehandlingsansvar.

För kommunen är det ett strategiskt köp för att i framtiden kunna bygga ut centralorten, även om möjligheterna just nu är begränsade på grund av skyddsområdet till närliggande industrier.

I nuet handlar det mer om att rädda Mataki Boules uppskattade verksamhet, samt andra föreningsarrangemang och mässor som brukar äga rum i den tidigare rivningshotade hallen. Något som fick 6 500 personer att agera och skriva på namninsamlingar.

Rudi Weselka, ordförande i Mataki Boule, är nöjd med överenskommelsen, även om den kommer att innebära kraftigt ökade driftskostnader när de inte längre får fjärrvärme från Höganäs AB.

Dels kommer man att be näringslivet om hjälp med sponsring, men fler inkomstbringande arrangemang i hallen är också nödvändigt.

— Tanken är att försöka hitta nya målgrupper och utställningar. Dessutom måste vi börja ta inträde på mässorna. På den kommande påskmässan kommer vi att göra ett försök med att ta en tia i inträde, inga stor belopp alltså men nöden har ingen lag. Vi måste hitta nya sätt att få in pengar, säger Rudi Weselka.

Föreningen kämpade för ett tioårsavtal, men fick nöja sig med fem år.

— Det är en försiktighetsåtgärd, man vet aldrig vad som händer. Men det finns inget nu som tyder på att de inte kan vara kvar inom överskådlig tid, säger biträdande kommunalrådet Ulf Molin (C).

Om området i framtiden exploateras ser han dessutom en möjlighet att tegelbyggnaden kan bevaras.

— Det skulle kunna vara en del i en nybyggnation, tycker Ulf Molin.

Kommunen tillträder fastigheterna den 1 februari 2010.

Anette Rantala anette.rantala@hd.se042-489 94 24


Nyhetsrubriker

Regeringen vill ha nya reaktorer

Stockholm 20:24 Regeringen föreslår att nya kärnkraftsreaktorer ska kunna byggas i Sverige, uppger Rapport. Dagens tio reaktorer ska kunna ersättas med nya, enligt beslutet som fattades i dag. Frågan är kontroversiell inom Centern.
Läs mer

Hoten mot Lars Vilks

Vilks: Väntat att Jihad Jane nekar

Stockholm 19:21 Colleen LaRose, även känd som "Jihad Jane", förklarar sig inför rätten i USA icke skyldig till inblandning i mordkomplotten mot konstnären Lars Vilks. Vilks anser att hennes icke skyldig-förklaring var väntad.
Läs mer

Relaterat material

Senast kommenterat Totalt 5 kommentarer

Anlagda bränder kostar Kärnfastigheter 11,5 miljoner

HELSINGBORG 18:38 Omkring 11,5 miljoner kronor – så mycket får kommunala Kärnfastigheter betala i självrisk för de anlagda bränderna på Svensgårdsskolan och Snöbollsgatans förskola tidigare i år. Läs mer

Relaterat material

Senast kommenterat Totalt 1 kommentarer

Besynnerligt motiv till knivöverfall på tidningsbud

HELSINGBORG 15:50 Mitt i natten utsattes en 22-åring för ett knivöverfall när han delade ut tidningar. Mannen som höll i kniven säger att han högg för att döda och att han var lejd av en man som varit misstänkt för att ha våldtagit tidningsbudet och hans flickvän. Läs mer

Senast kommenterat Totalt 2 kommentarer

De tar strid för champagne till frukost

ÄNGELHOLM 15:48 Studenterna tycker att ett glas champagne på examensdagens morgon är viktigt. I ett brev protesterar de mot kommunens beslut att sätta stopp för champagnefrukosten. Läs mer

Relaterat material

Senast kommenterat Totalt 9 kommentarer

Knivbråk vid Konsul Perssons plats

HELSINGBORG 16:28 Ett större bråk orsakade polispådrag till Konsul Perssons plats Helsingborg på torsdagseftermiddagen. Någon av de inblandade var knivbeväpnad. En person greps av polisen efter bråket.
Läs mer

Mer skabb än tidigare i nordvästra Skåne

HELSINGBORG 15:53 Just nu är antalet fall av skabb fler än på länge. Och det är unga människor som drabbas. Läs mer

Nu kommer tomaterna - för 2000 kr/kg

SKÅNE 16:29 I dag levereras årets första tomater. Det blev en grossist från Helsingborg som vann budgivningen om de röda läckerheterna. Priset? 1 994 kronor per kilo. Läs mer

Relaterat material

Senast kommenterat Totalt 1 kommentarer

Åtalas för brutal misshandel

SVALÖV 15:28 Två unga män åtalas för en brutal misshandel en 17-årig pojke utanför folkhögskolan i december.
Läs mer

Relaterat material

Ica återkallar kräksjuke-hallon

Stockholm 15:04 Frysta hallon av märket Euroshopper återkallas av Ica sedan man konstaterat förekomst av calicivirus, uppger Ica-koncernen. Viruset orsakar vinterkräksjuka och är mycket smittsamt.
Läs mer

Relaterat material

På lördag ÄR det vår i Helsingborg!

HELSINGBORG 13:54 På lördag infaller våren i Helsingborg. Då kommer nämligen alla fat och tunnor med tulpaner, narcisser, iris och krokus att placeras ut runt om i staden. Och då ÄR det vår, oavsett vad termometer och meteorolog må säga. Läs mer

Relaterat material

Senast kommenterat Totalt 4 kommentarer

Så skyddar du dina uppgifter på Facebook

Taggat 14:41  Vår blogg Taggat guidar till hur du bäst skyddar dina uppgifter på Facebook.
Till blogginlägget

hd.se/sport

I kväll börjar SM-slutspelet

Ishockey 11:11 I kväll inleds hockeyns kvartsfinalserie. Men flera av lagen har skadade spelare. Färjestads forward Marius Holtet skadades till exempel under träning i går medan flera spelare i Djurgården frisknat till och kan spela.
Läs mer

Relaterat material

Väntad dom om vård överklagas

Ystad (TT) 14:44 Om en vecka döms 15-åringen som mördat sin 19-åriga syster utanför Sjöbo till rättspsykiatrisk vård. Men domen kommer att överklagas. Läs mer

Relaterat material

Föräldrar döms för barnets skolk

Helsingborg 11:45 Ett föräldrapar i Helsingborg döms att betala 10 000 kronor i vite eftersom deras son inte är i skolan. Sonen som nu går i nian har bara varit sporadiskt i skolan sedan januari 2008.
Läs mer

Datortjuv stoppades av vittne

helsingborg 20:55 En man i 30-årsåldern stal i går en laptop i en butik på Dalhemsvägen. Läs mer

Mamma slog familj i 20 år

Visby 20:53 En kvinna som misshandlade sina fem barn och sin sambo under nästan 20 års tid är dömd för grov fridskränkning. Läs mer

Kompromissförslag om vården i USA

Washington 20:45 Förhoppningar har väckts bland demokraterna i USA om att den omstridda sjukförsäkringsreformen kan vara i hamn redan på söndag. Läs mer

Misstänkt kvinnomord i naturreservat

Eskilstuna 20:15 En kvinna hittades död i Vilstareservatet i Eskilstuna i förmiddags. Läs mer

Sellin fyra i klassiskt

Whistler 20:09 Nu har även längdåkarna hittat formen. Läs mer


Aktuellt i Höganäs

Fler länkar

Fler artiklar från Höganäs

Sök äldre artiklar på hd.se/hitta

Tipsa/kontakta

Hittar du inte vad du söker? Prova att söka bland kontor eller personal.

Tjänstgörande webbredaktör

Tomas Nilsson 042-489 91 00 internet@hd.se

Redaktionen i Helsingborg

Vasatorpsvägen 1 251 83 Helsingborg Tel: 042-489 90 00 Fax: 042-489 90 01

Kundcenter i Helsingborg

Tel: 042-489 90 00 Fax: 042-489 90 44 mån-fre 8-17

Läsvärda artiklar

Kontakta oss | e-post
Nyhetschef:
Michael Hansson | e-post
Arbetsledare:
Ann Sahlén Thelandersson | e-post
Hitta: Kontoret i Höganäs



» Läs mer om Läsarnyheter

Höganäs ligger i topp i Skåne och på femte plats i Sverige vad gäller kvinnligt företagande. Förra året startade 158 nya företag och fler än hälften av dem ägs och drivs av en kvinna. De flesta är enmansföretag och vi har träffat två av dem, inom helt olika branscher.Läs mer

Kärlek och den gyllene regeln var temat på den stora konfirmandsamlingen i folkparken.Läs mer

Lovisa Roth ville göra något för att uppmärksamma våld mot kvinnor i samhället.Läs mer

Hyresgästerna på Sjöcronaområdet får veta mer om Höganäshems planer vid kommande informationsmöten.Läs mer

Det blir rickshaws på Höganäs gator i sommar och möjligen 50 gratiscyklar.Läs mer

Skådespelaren Per Ragnar gästspelade i Väsby kyrka på söndagens högmässa.Läs mer

25 meter ovanför marken pågick en intensiv kamp mot råkor i Sjöcronaparken.Läs mer

Kommunen första konstgräsplan byggs i en ny multiarena vid Bruksskolan.Läs mer

Ägaren till Mats Fejne, som äger Flickorna Lundgren, har tagit över Rut på Skäret.Läs mer

Ny förening jobbar för ett fungerande system med ridstigar i Kullabygden. Nu vill de ha fler medlemmar.Läs mer

Kvidingeföretaget Löhr Service har köpt Bosse Bagares gamla bageri i Väsby.Läs mer

Strandbadens handelsträdgård är under avveckling. Nya ägare vill ersätta den med ett 20-tal nya villor.Läs mer

En gång gick en kanal genom Höganäs, från nuvarande kvarteret Verkstaden bakom Gruvtorget förbi Brorsbacke, med utlopp vid Kvickbadet.Läs mer

Först när hon gått ut gymnasiet kan hon satsa fullt ut, Sanna Bodensjö, också känd som Sassa Solo.Läs mer

Det kommer att finnas en hel del att göra för Höganäs unga även i vår.Läs mer



» Läs mer om Läsarnyheter


Bli vårt fan på Facebook och få de senaste nyheterna från NV-Skåne direkt i ditt flöde

Är du sugen på att byta jobb?

Rise Milton trodde på S.T.I.C.S featuring Ladah inför onsdagens Popkorn-final och vice versa. Juryn fastnade för Rise Milton som har fått en smakstart på karriären.Läs mer

De professionella ligorna är fortfarande lika aktiva och stjäl för hundratals miljoner varje år.Läs mer

Hur låter trösten? Kanske som lul, nenni, delilol eller vyssan lull. På Drottninghög kan du nu lyssna på vaggvisor på 23 olika språk.Läs mer

Med två veckor kvar tills att det svenska transferfönstret stänger tyder det mesta på att HIF stänger värvningsbutiken.Läs mer

Bilen saktar ner och rullar sakta förbi huset. På gården står en bil. "Såg du numret?"Läs mer

Enligt en undersökning gjord av analysföretaget Mediavision äger 500 000 svenskar en Iphone.Läs mer

En första hjälpen-guide för djur i mobilen prisades i går på Swedish e-Learning Awards.Läs mer

Vem sa att konsten inte kan förändra världen? Sinziana Ravini resonerar kring Lars Vilks öden och äventyr.Läs mer

Här ska alla kunna hitta sitt favoritboende. Nu ska Väster rustas upp och invånarna själva ska vara med och påverka.Läs mer

Helsingborgaren Saana Azzam, 22 år, var en av fem tävlande till att bli årets ekonomistudent.Läs mer

Internetföretaget Google har inlett ett samarbete med Sony och Intel för att utveckla en ny standard för tv-apparater och digitalboxar.Läs mer

"Det är kanske inte spektakulär undersökande journalistik men med ett ämne som i sig alltid är aktuellt behövs det inte mycket mer än så."Läs Katarina Höijes TV-krönika

José Mourinhos fotbollshjärna och lottning. Det är vad som står i vägen för att världens två starkast lysande stjärnor åter får göra upp om stora priset.Läs Marjan Svabs krönika

Helsingborgsvillan har blivit 12 procent dyrare och kostar i snitt närmare 3,2 miljoner kronor.Läs mer

I en verkstad på Berga pågår ett annorlunda skolprojekt. Sex elever på Johannes Hedbergsgymnasiet bygger en zeppelinare.Läs mer

Jag behöver er hjälp. Vi ska testa en chatt i levande form. Planen: ni pepprar mig med bra frågor. Sen träffar jag två Röglespelare och låter dem besvara frågorna.Läs mer

Som en följd av nya livsmönster ökar skabb bland unga.Läs mer

Helsingborgsstudent.se riktar sig till både nya, gamla och blivande studenter.Läs mer

Personalen på Willans vårdboende kräver att de ska slippa förlora pengar på vinterkräksjukan.Läs mer

Den omstriddekonstnären, Lars Vilks, besökte under måndagen HD och vi lät honom svara direkt på läsarnas frågor. Här ser ni svaren.
Läs mer

Det skulle bli den hårdaste plattan han gjort. Men någonstans ute i skogen vände det. "The anatomy of Timo Räisänen" är göteborgarens känsligaste hittills.
Läs mer

Se hur diskussionerna går när hd.se har sitt dagliga morgonmöte.Läs mer

Bron över järnvägsspåret försvann i höstas - då dök livsfarligt spring över rälsen upp. Och även olaga intrång i trädgårdar.Läs mer

Prognosen för de kommande dagarna bjuder både på plusgrader och lättare snöfall.Läs mer

På tisdagen chattade Torsten von Schantz på Vägverket sig med hd.se-läsarna om de pågående vägarbetena. Mycket kom att handla om köer och trafikkaos.Läs mer

Det finns många anledningar att börja träna och att man har fyllt 70 är inget hinder.Läs mer

Carola, Europe, Siw Malmkvist och så en del trolleri. En show utöver det vanliga utlovas av de glädjespridande sångarna i Cabaré Mix.Läs mer

Sony har gjort en uppgörelse med Michael Jacksons dödsbo som kan vara värd 250 miljoner dollar.Läs mer

3 frågor till: Sebastian Johnsson i Landskrona, som enligt SIS-index Twitterlista är Sveriges största twittrare.Läs mer

För att inte riskera att missa sommaren stora mästerskap står simmaren Gustav Åberg Lejdström över helgens Grand Prix-tävling i Stockholm.Läs mer

Annonser

Volvo V70 2.4D Classic Momentum -07Barents blå metallic 11.037 mil
Pris: 159.900 kr

Toyota Yaris 1,0 -04Röd 10.850 mil
Pris: 69.900 kr

Hyundai Accent 1.6 5D -05Blå metallic 8.020 mil
Pris: 69.900 kr

Mercedes-Benz CL 500 -08Flint grå metallic 865 mil
Pris: 799.900 kr

BMW 318 d Touring 143hk -09Safirsvart metallic 1.250 mil
Pris: 285.000 kr

Kia Cee´d crdi eco -09Beigemet 1.186 mil
Pris: 134.500 kr

Läs motornyheter på hd.se/motor

Jobbannonser


Copyright och information

statistikräknare