Udda fågel på Kullaberg
En skygg lokalkändis skulle stå i centrum på internationella tumlaredagen. Men en långväga alpseglare stal showen.
Bildmaterial
Tumlarens dag uppmärksammades på Kullabergs naturum. Under en dryg timme fick Helen Thorn syn på fyra tumlare.
David Börjesson är marinbiolog och håller just nu på att avsluta en inventering av tumlarbeståendet i Skälderviken.
Alpseglaren stall showen. Under söndagen firades Tumlarens dag på Kullabergs naturum, men det ovanligt stora antalet besökare med kikare kom inte för tumlarens skull.
Fågelskådare från hela södra Sverige och Öland vallfärdade till Kullaberg för att få en skymt av den sällsynta besökaren.
Alf Pettersson från Kullabygdens ornitologiska förening upptäckte alpseglaren tidigt på söndagsmorgonen.
Höganäs. Strax efter åtta gick larmet: En alpseglare hade siktats utanför kusten vid Kullaberg. Några minuter senare slog Jörgen Hildingsson numret till kollegerna i fågelskådarföreningen i Halmstad. Strax därefter satt de i bilen och körde på väg mot Skåne.
– Det är som ett gift. När det kommer ett larm om en ovanlig fågel ska du bara dit. Det här är inte bara min första alpseglare, det är också min fyrahundrade fågel. Det känns naturligtvis extra bra att det blev ett så sällsynt exemplar, säger han när han några timmar senare packar ihop sin kikare och lämnar klipporna.
Normalt håller alpseglaren till längre söderut, i de franska och italienska Alperna. Det är sällsynt att fågeln flyger så här långt norrut. Sedan ornitologerna började räkna fåglar någon på 1900-talet har den inte synts till i Skåne mer än ett tiotal gånger, berättar Alf Pettersson från Kullabygdens ornitologiska förening.
– Jag blev väldigt överraskad när jag upptäckte det här exemplaret tidigt i morse. Normalt piper de förbi så snabbt att bara de som är på plats hinner se den, men den här har varit här i flera timmar nu. Förmodligen har den följt med tornseglarna i jakt på föda och hamnat lite för långt norrut. Även vädret kan ha spelat in.
Några hundra meter bort, precis bakom Kullens fyr, är kikarna riktade ut mot havet i stället för upp i luften. Den tredje söndagen i maj har utsetts till internationella tumlaredagen av FN-organisationen Ascobans, som arbetar med att skydda tumlare och andra småvalar i norra Europa. Det uppmärksammades av personalen på Kullabergs naturum tillsammans med länsstyrelsen och Naturvårdsverket.
– Hittills har vi fått syn på fyra tumlare, säger Helen Thorn medan hon spanar ut mot sundet.
Vindstilla och nästan inga vågor är idealiskt väder för att upptäcka tumlare förklarar marinbiologen David Börjesson. Sedan i april förra året har han och kollegan Daniel Åberg arbetat med att kartlägga tumlarna i Skälderviken.
– Med hydrofoner har vi kunnat avlyssna tumlarna. På så sätt kan vi mäta förekomsten. Däremot går det inte att ta reda på antalet, eftersom att vi inte kan koppla ljudet till enskilda individer.
Tumlaren jagades fram till slutet av 1800-talet, och även under första och andra världskrigen. Då decimerades sannolikt antalet tumlare i svenska vatten kraftigt. 1973 fridlystes tumlaren i Sverige, men trots det har beståndet inte återhämtat sig.
– Det som hotar tumlaren i dag är bland annat bifångst i fiskenät. Miljögifter och krympande bestånd av sill och annan småfisk är andra tänkbara orsaker till att beståendet inte återhämtar sig.
I ett projekt tillsammans med de lokala yrkesfiskarna ska skrämmor som skickar ut ljudsignaler hålla tumlarna borta från näten.
– Förhoppningsvis kommer det att stabilisera beståendet och förhindra att det når en kritiskt låg nivå, säger David Börjesson.










Kommentarer
-
Genom att kommentera på hd.se så godkänner du våra regler.
Kommentarer via Disqus