Förskola måste ha stolar i vuxenhöjd
För små möbler kan ställa till med problem för personalen på förskolor. Det anser Arbetsmiljöverket som kräver att varje förskoleavdelning på montessoriförskolan Tellus har ett bord med stolar i vuxenhöjd.
HÖGANÄS. Det finns en del brister i arbetsmiljön på förskolan Tellus Aurora, Tellus Hultabo och Tellus Lillnova. Det konstaterar Arbetsmiljöverket som i början av juni besökte montessoriförskolorna i Höganäs. De ingår i en större inspektionsrunda av privata förskolor i Skåne. Syftet med inspektionen är att kontrollera det systematiska arbetsmiljöarbetet.
Förutom vissa oklarheter när det gäller ansvarsfördelningen påpekar Arbetsmiljöverket en del brister när det gäller tunga lyft och obekväma ställningar. Vid inspektionerna framkom det bland annat att personalen får sitta vid samma möbler som barnen. Möbler som är anpassade för barn. Detta innebär att de vuxna får "sitta i obekväma, böjda och vridna arbetsställningar som kan innebära risk för skador i nacke, axlar och rygg", skriver Arbetsmiljöverket i sin rapport.
Men att ställa in vuxenmöbler i barnens miljö är inte tänkbart för Maria Hallén-Brolin, rektor, och Rigel Nilsson biträdande rektor.
– Det är inte förenbart med vår pedagogik, säger Maria Hallén-Brolin.
Montessoripedagogik går i stora drag ut på att barnen ska vistas i en miljö som är anpassad för dem. Därför finns det enbart små bord och stolar i lokalerna. Personalen har möbler anpassade efter dem i personalrummet och ska inte hjälpa barnen med att äta eller klä på sig. Montessoripedagogiken ska hjälpa barnen att hjälpa sig själva.
Maria Hallén-Brolin och Rigel Nilsson, biträdande rektor hoppas att Arbetsmiljöverket kan förstå deras pedagogiska tankar. Samtidigt tänker de utbilda personalen att böja sig på rätt sätt och använda de redskap som finns. Allt för att minska eventuella belastningsskador.
Vid Tellus Hultabo finns det också höga trösklar mellan rummen och där måste matvagnarna lyftas, vilket också innebär risk för belastningsskador. Arbetsmiljöverket kräver att dess matvagnar ska kunna hanteras utan påfrestande arbetsrörelser.
– Det är svårt för det är ett k-märkt hus, men vi får försöka sätta dit gummilister, säger Maria Hallén-Brolin.
Vid inspektionen på Tellus Aurora framkom det också att det tidvis varit oroligt i området runt förskolan. Vid ett tillfälle var det ett stort polispådrag efter en misstänkt bomb i området. Nu vill Arbetsmiljöverket att det genomförs en undersökning och riskbedömning när det gäller våld och hot om våld för de som arbetar på förskolan. Utifrån denna ska det sedan tas fram en handlingsplan.
– Vi upplever inte Långaröd som oroligt. Där är en familjär stämning, anser Rigel Nilsson.
Men en handlingsplan ska de ta fram och det gäller även den övriga arbetsmiljön. Under två studiedagar i höst ska frågorna diskuteras och personalen ska få utbildning i ergonomi.










Kommentarer
-
Genom att kommentera på hd.se så godkänner du våra regler.
Kommentarer via Disqus