Naturum i ny skepnad
På söndag är det premiär för Naturums nya permanenta utställning på Kullaberg.
Bildmaterial
Fisk går att se i de nya akvariumen på Naturum. Men även andra sjödjur finns att beskåda som krabbor, havsanemoner och sjöstjärnor.
Naturum får en ny permanent utställning som har premiär på söndag.
En eremitkräfta skyndar vidare på nya Naturums nya sandbotten. På söndag är det premiär för den permanenta utställningen uppe på Kullen.
KULLABERG. Personalen bakom Naturum var på torsdagsförmiddagen mäkta stolta att visa upp helt nya utställningsytor för den inbjudna pressen och barn från Råå förskola. Runt 150 kvadratmeter har fyllts på med nytt innehåll där investeringen på den nya utställningen, inklusive flera akvarier som rymmer tusentals liter, ligger på nästan tre miljoner kronor. Ansvarig för anläggningen är givetvis länsstyrelsen men även företaget Kullabergsguider och företaget Birdwave kommer bedriva verksamhet här. De två sistnämnda kommer arbeta med olika guidningar och exkursioner.
I olika sektioner får besökarna se naturlivet där en hel del interaktiva delar ingår. Bland annat kommer den som vill få information med exempelvis läsplattor, pekskärmar och även appar för mobiltelefoner.
– Temat är "Himmel till Hav" där receptionen ska vara välkomnande. Sedan ska man helst följa utställningen från vänster vid ingången och sedan i princip bara hålla till höger, säger naturreservatets föreståndare Daniel Åberg.
De olika sektionerna är uppdelade ibland annat årstiderna, våtmarker, havsfågel och tumlare. Det finns också moduler där den som vill kan gissa rätt svamp eller fågel. Även en liten filmvisningssal har skapats där tittaren får ta del av Kullens naturliv på en storbildsskärm.
– En annan nyhet är att det kommer gå att följa pilgrimsfalkar på en klippavsats här på Kullaberg genom en kamera som är uppkopplad dygnet runt. Det är väldigt unikt att följa fågeln i dess naturliga miljö, berättar Daniel Åberg.
Utställningen är permanent men kommer då och då justeras. Det finns även möjlighet att stå ute på Naturums altan och med en kikare följa djurlivet längs halvön.
– Här kommer den som vill kunna slå sig ned med medhavd picknick eller kaffe, säger skolansvariga Helen Thorn Jönsson på Naturum.
Barnens favorit blir troligen det stora akvariet där den som vill får klappa exempelvis en havsanemon, en krabba eller varför inte en sjöstjärna.
– Djurlivet speglar precis det som finns utanför Kullen, säger Malin Andersson på Naturum som för dagen visade upp en eremitkräfta för några fascinerade förskolebarn.
Hela utställningen avslutas med en "dyktunnel" där en film visas om livet under ytan och där allehanda sjövarelser redovisas.
– Kullaberg har redan en halv miljon besökare per år vilket vi är nöjda med. Men med Naturum hoppas vi att alla som kommer hit ska få med sig en ännu större upplevelse. Vi har valt bort krimskrams försäljning och satsar enbart på kvalité och på de unika naturvärden som finns här, säger marknadsföringsansvarige Magnus Blomkrantz.
– Naturligtvis hoppas vi att alla skolor i Skåne kommer hitta hit i sin undervisning. Redan nu har vi ett mycket gott samarbete med Höganäs kommun exempelvis, säger Daniel Åberg.
På söndagsförmiddagen öppnar den nya anläggningen officiellt och sedan ska det vara öppet dagligen. Under högsäsong på sommaren är det nästan ett tjugotal som arbetar kring och i Kullen där förstås även fyren ingår som ett besöksobjekt.








Kommentarer
-
Genom att kommentera på hd.se så godkänner du våra regler.
Kommentarer via Disqus