Ambulansen dröjde 20 minuter – 65-åring dog
Den 65-årige mannen dog en knapp kilometer från brandstationen. Men räddningstjänsten i Höganäs larmades inte direkt. Istället tog det nästan 20 minuter innan ambulansen var på plats.
HÖGANÄS. På kvällen den 2 februari var en 65-årig man ute och cyklade i Höganäs. När han befann sig på Bunkegatan ramlade han plötsligt omkull. Ett vittne såg det hela och slog omedelbart larm till 112.
Höganäs har en ambulans igång dygnet runt. Men just då var den upptagen på annat uppdrag. Istället fick en ambulans i Ängelholm det första larmet.
Men i stället för att direkt larma ut räddningstjänsten, som hade en knapp kilometer till platsen där 65-åringen befann sig, väntade SOS Alarm i sex minuter. När brandmännen kom dit försökte de rädda mannens liv med defibrillator.
Sedan kom ambulansen fram och övertog de livräddande insatserna, men då hade det tagit 19 minuter. Insatserna hjälpte dock inte utan 65-åringen dog på platsen.
Inom räddningstjänsten i Höganäs är frustrationen stor över att man inte larmades tidigare.
– Killarna som åker på olyckorna och får veta att man inte larmats direkt blir naturligtvis jättefrustrerade. Dessutom får de ta skiten för att det har dröjt, säger räddningschef Lars Scotte.
Lars Scotte kommer att ta upp händelsen med ambulanssjukvårdens huvudman Region Skåne.
– Det är möjligt att SOS Alarm har följt sitt regelverk. Kan det inte komma en ambulans inom 15 minuter så ska man dra oss på olyckan. De scannar av marknaden och ser var ambulansen är. Men visst är det märkligt att vi inte larmas direkt.
Ambulansen sköts av det privata företaget Sirius humanum. Och när räddningstjänsten larmas ut på ett i-väntan-på-ambulans-larm kan det kosta pengar.
– Det kostar 1 300 kronor om vi gör något på plats. Är vi bara där för att lugna eller hålla handen får vi inget betalt.
Lars Scotte kan inte lova att räddningstjänsten hade räddat livet på 65-åringen om man kommit tidigare till platsen.
– Men ska vi ha en chans att rädda liv så måste vi larmas ut tidigare. Trots allt är det våra kommuninvånare som drabbas.
Paul Kongstad, chef för ambulansverksamheten i Region Skåne, hade inte vetskap om fallet innan HD kontaktade honom. Men anser spontant att detta ska utredas.
– Man ska ta vara på varenda minut. Det låter som att vi ska titta på det här fallet, säger han.
Paul Kongstad ska nu lyssna igenom hur kommunikationen varit på SOS Alarm.
– Det är inte säkert att det är något fel. Det får vi se när vi lyssnat på banden. Men det är några minuter som känns lite långa, säger han.
Fram till 2006 fanns två ambulanser i Höganäs – en bemannad dygnet runt och en på dagtid. Dagambulansen drogs dock in av Region Skåne trots protester.







