Bakläxa för större tvätthall

Höganäs Publicerad 29 maj 2012 kl. 15:46

Byggnadsnämndens beslut var inte formellt riktigt. Därför river länsstyrelsen upp ett bygglov för utökad tvätthall i anslutning till Quick Corner i Höganäs.

Quick Corners bygglov för större tvätthall rivs upp. Grannar har protesterat mot bygglovet som klubbades i augusti i fjol och en av dem överklagade. I dagarna har länsstyrelsen upphävt beslutet och skickat tillbaka ärendet till politikerna i Höganäs.

Dock utan att ta ställning i sakfrågan. I stället slår rättsenhetens handläggare ner på att det i byggnadsnämndens beslut saknas skäl för beslutet som togs trots grannars protester och därför "går någon part emot". Därmed får nämnden baxläxa, eller som länsstyrelsens handläggare skriver:

"Beslutet skulle därför ha innehållit skälet för utgången." Byggnadsnämndens beslut ska därför upphävas och ärendet återlämnas till nämnden för fortsatt handläggning.

Sakfrågan handlar om att verksamhetens ägare, Arildsbaserade Jonas Mack AB, vill bygga till tvätthallen på anläggningen som ligger vid korsningen Långarödsvägen-väg 111.

Men grannar samlade in 23 namnunderskrifter för att stoppa tillbyggnaden eftersom de befarade att utökad verksamhet skulle innebära mer störningar. Något som mackinnehavaren i sitt yttrande menar bara handlar om marginell ökning eftersom det endast beräknas handla om cirka tio bilar per dag.

Bygglovsavdelningen ville inte heller godkänna ansökan eftersom tanken var att utföra tillbyggnaden med hjälp av presenning, ribbor och plasttak. Politikerna i nämnden valde dock att ändå ge klartecken, förutsatt att det gjordes en tillbyggnad med fast tak samt "att gällande bullernormer följs".

Länsstyrelsen påpekar även i sitt beslut att bullernormsbeslutet "inte är helt oproblematiskt". I praktiken innebär det att byggnadsinspektören inte kan avgöra om bygglovet har följts förrän tvätthallen är utbyggd och även har använts ett tag.

Erik Melkersson
042-489 94 27

Textförstoring

Dela

Kommentarer

Höganäs