Samlandet började med ett Höganäs-krus

HÖGANÄS Publicerad 15 juli 2012 kl. 18:37 Uppdaterad 19 juli 2012 kl. 07:31

När den välkända tv-profilen passerar kan en äldre dam på första raden inte hålla sig. "Vad tror du att den är värd", säger hon och trycker en spargris i keramik i näven på antikexperten. På söndagen berättade Joakim Bengtsson om keramikföremålen ur hans privata samling som just nu visas på Keramiskt center.

  • "Jag går mer på lust och glädje än värde", berättar Joakim Bengtsson under föredraget. Antikexperten är utbildad hushållslärare och kombinerar gärna sina två intressen, sina samlingar och mat. .HD/NST Emil Langvad

  • Karaffer, bringare, smörformar, grytor och sockerkaksformar finns i Joakim Bengtssons samling. Delar av den visas just nu på Keramiskt center.HD/NST Emil Langvad

  • Joakim Bengtsson är en välkänd profil för många antikintresserade, bland annat genom SVT:s program Antikrundan. Till vardags driver han Helsingborgs Auktionsverk, på söndagseftermiddagen var han på Keramiskt center för att berätta om sin samling av keramikföremål som visas i utställningen "Förvara! Bereda! Servera!".HD/NST Emil Langvad

  • I dagsläget finns 42 lokala konstnärers verk på plats. Joakim Bengtsson har lånat ut keramikföremål från sina privata samlingar, mestadels olika former av förvarings- och serveringsgods.HD/NST Emil Langvad

Helsingborgs Auktionsverks vd och experten från "Antikrundan" synar grisen. Vänder på den och ser stämpeln från Höganäs keramik.

– Det är en jädrigt trevlig pjäs, säger han och värderar den lilla grisen med en skramlande peng inuti till strax över tusenlappen.

När Keramiskt center invigde den nya utställningshallen för precis en vecka sedan befann sig Joakim Bengtsson i Paris. Men på söndagen en vecka senare är han här för att berätta om sin samling som visas i utställningen "Förvara! Bereda! Servera!".

– Som barn samlade jag på julgranskulor och tändsticksaskar. Redan efter några månader hade jag över 2 000 askar och ungefär samtidigt kände jag att jag ville samla på något mer beständigt. Det började med keramik och sedan har det bara fortsatt.

Den tioårige Joakim Bengtsson började titta efter keramikföremål och gärna från de kända fabrikerna i Höganäs, Helsingborg och Ystad. I samlingen finns karaffer, bringare, smörformar, grytor och sockerkaksformar.

– Mamma skämdes för att ta med mig hem till folk eftersom jag alltid vände upp och ner på alla koppar och fat och tittade vad det stod i botten.

Snart satte han in annonser i tidningen efter särskilt eftertraktade objekt. Pappa Bengtsson tvingades motvilligt inse att sonen aldrig skulle bli någon fotbollsspelare och skjutsade i stället runt honom mellan auktioner och loppisar på den nordvästskånska landsbygden.

– Jag var särskilt förtjust i bruksföremål och lite udda sådana, som den här till exempel, säger han och håller upp en flaska i brun keramik.

– Tänk att den har använts till att förvara hemmagjord saft eller varför inte en riktigt god porter. Jag gillar när det syns att föremålen är använda, som grytorna här. Tittar du närmare ser du att de är fulla av sot.

I dag ryms fynden i hemmet i Landskrona. Flera av bruksföremålen använder han i matlagningen, antikexpertens andra stora intresse, intygar han.

– Senast häromdagen när jag bakade en sockerkaka. Kakan blev dödbakad, men formen som jag använde, en tjock gammal mässingsform, är underbar.

Föredraget med Joakim Bengtsson är en del i satsningen på 900 kvadratmeter utställningshall, galleri och verkstad. Ledningen för Keramiskt center vill ha en levande lokal där konstintresserade såväl som nyfikna barnfamiljer ska hitta något av intresse, förklarar ordförande Ulf Molin.

– Det finns flera unga duktiga konstnärer, bland annat dem som ställer ut här, men vi hoppas också att fler ska få upp intresset för keramik och våga sig på en framtid som konstnär, säger han.

Katarina Höije
042-489 92 49

Textförstoring

Dela

Kommentarer

Höganäs