Fyr och natur firade tillsammans

HÖGANÄS Publicerad 19 augusti 2012 kl. 21:10
  • Kullens fyr var en av många kustnära stoltheter som visade upp sig på Internationella fyrhelgen. Den fyr som står här i dag ritades 1898, men den första byggdes på 1500-talet.HD/NST Aline Lessner

  • My Jonsäter gick på upptäcktsfärd i Sveriges högst belägna fyrplats. 78,5 meter över havet finns fyrljuset i dag. Den första fyren här, som byggdes på 1500-talet, bestod av en trämast med korg som kunde hissas upp och ned för att fyllas med ved.HD/NST Aline Lessner

  • "Vad är det där inne? Något som snurrar!" Svaret: fyrens linsapparat, som kostade 60 000 kronor när den levererades år 1900.HD/NST Aline Lessner

  • De smala, branta och svängda trapporna inne i fyren fick många att hålla ordentligt i räckena. My Jonsäter har tungan rätt i mun.HD/NST Aline Lessner

  • Emil och Thea Ljunge Åberg och Nova Rosdahl njöt av utsikten. Emil fyllde dessutom nio år just denna dag och firades med medhavd fika på Naturums terrass.HD/NST Aline Lessner

Fågelskådare, fyrspanare och ett strålande väder. Naturreservatet och fyren firade sina dagar samtidigt på Kullaberg – och folket strömmade till.

Cyklister. Turister. Husbilar. Bussar. Kanoter. Barnvagnar. Solstolar.

Det är söndag eftermiddag på Kullaberg och kring fyren och Naturum myllrar det av människor. Folk samtalar på danska, tyska, franska och japanska. Träborden och -bänkarna är fulla av fikande.

Guiden Filip von Krusenstierna på Naturum har just varit ute på en bergsnerfirning, en aktivitet med deltagare från allt mellan fem och 80 år. Han kollar besöksräknaren vid dörren och ser nöjd ut.

– Naturreservatets dag lockar folk som kanske aldrig kommit hit i vanliga fall.

Uppe på fyrens högsta öppna avsats står Nova Rosdahl och Thea och Emil Ljunge Åberg. De spanar försiktigt över kanten. Där ute syns det vidsträckta havet, båtar som ger sig ut, pyttemänniskor som klättrar på stenar och klippor.

– De ser ut som små myror, säger Nova Rosdahl.

– Det är vackert här. Bergen och havet och båtarna.

De tre gillar fyren, men har också varit inne på Naturum och klappat krabbor i akvariet.

– Man trodde att de skulle ta tag i en direkt när man stack ner handen, men det gjorde de faktiskt inte, säger Nova Rosdahl.

My och Mattias Jonsäter snirklar sig ner för den gamla trappan i trä och smide, från fyrens topp. Men de är inte här i första hand för byggnadens skull, utan för naturens. Familjen bor i Nyvång och Mattias Jonsäter är en van gäst i trakten.

– Jag brukar sitta nere vid mistluren och se när det blåser in havsfågel från Atlanten. Det här är ett trevligt område för alla former av naturupplevelser.

I fyrens bottenvåning sprakar det och avlägsna röster hörs prata. Det är nordvästra Skånes radioamatörer som håller till här under helgen. På andra fyrar sitter likasinnade som söker kontakt.

– Vi pratade med Azorerna i morse och annars har det varit Ukraina, Italien, Spanien. 250-300 förbindelser på de här två dagarna, säger Carsten Ludwig.

Borta på Naturum kollar Filip von Krusenstierna tavlan där dagens aktiviteter bokas. Men vad stod den där besöksräknaren på egentligen?

– 1900. Det är ganska normalt faktiskt. Här brukar vara mycket folk när det är fint väder, säger han.

Åsa Jarring
042-489 91 54

Textförstoring

Dela

Läs mer

Kommentarer

Höganäs