Från byggbod till fullt sortiment

FJÄLASTORP Publicerad 15 oktober 2012 kl. 04:00
  • Peter Hansson har lärt ut golf till 3 000 nybörjare.HD/NST Tobias Andersson

  • HD/NST Tobias Andersson

  • Peter Hansson är glad över att få utmärkelsen som bästa golfshop. Inför nästa säsong satsar han på att hyra ut golfutrustning.HD/NST Tobias Andersson

Sveriges bästa golfshop ligger i Fjälastorp. Nyligen fick Peter Hansson som drivit shopen sedan S:t Arild startade, diplom och 25 000 kronor i stipendium.

Det har gått någon vecka sedan S:t Arilds golftränare Peter Hansson fick utmärkelsen "Merchandiser of the year" av Sveriges golfleverentörers förening och svenska PGA (Professional golfers´ association). Diplomet och ett stipendium på 25 000 kronor överräcktes på Sverigemässan i Malmö och under viss pompa och ståt.

Peter Hansson har varit ansvarig för golfshoppen på S:t Arild sedan klubben drog igång under slutet av 80-talet.

– Jag började i en byggbod på två gånger fyra meter, berättar han.

Men utmärkelsen handlar inte bara om att Peter Hansson varit framgångsrik med att sälja golfprylar. Det ingår även att man ska vara en fullvärdig tränare, ha en hög servicenivå och välutbildad personal.

Under årens lopp räknar Peter Hansson med att han lärt ut golf till 3 000 nybörjare.

– Jag tycker det är roligt att vända mig till alla. Och jag kan hjälpa alla golfare med någon detalj som de inte har tänkt på.

Även Tiger Woods?

– Ja, jag hade nog lärt honom att handskas med kvinnor.

Peter Hansson sticker dock inte under stol med att golfen har blivit en utrustningssport. Och i hans shop kan den hugade golfaren få testat 20 000 olika klubbor.

– Man kan inte lära någon att spela golf utan rätt utrustning. Det är som att jogga i tofflor. Att sälja en klubba är helt enkelt som att coacha en spelare.

Han har byggt upp en trogen kundkrets under årens lopp. Och berättar om kunder som enkom kör från Trelleborg och Varberg för att få hjälp med den rätta klubban.

– Att få jobba när folk utövar sin hobby är fantastiskt. Och golfen är inte moderatbandy längre. Det har blivit en folksport.

Stipendiet på 25 000 kronor tänker han som den entreprenör han är, återinvestera i sin shop. Och inför nästa säsong har han planer på att satsa på uthyrning som koncept. Istället för att köpa ett komplett golfset ska golfarna kunna hyra i stället.

– Jag har smygstartat lite och det är väldigt uppskattat. Jag kommer att kunna serva 100-150 kunder på detta viset, säger han.

Peter Hansson ser likheter med skidåkning där uthyrning nästan alltid förekommit.

– Jag tror att golfen kommer att bli som skidåkningen - något man spelar tre veckor om året. Då kan man inte köpa en utrustning för tiotusentals kronor.

Maria Berkmo
042-489 94 24

Textförstoring

Dela

Fakta Peter Hansson

Handicap: 0 (sedan 30 år tillbaka)

Favoritbana: Valhalla i Kentucky

Golfrundor per år: Tyvärr blir det bara 15 per år.

Favoritklubba: Min putter

Favoritspelare - dam/herr: Annika Sörenstam och Ian Poulter

Kommentarer

Höganäs