Höjd hastighet på 111:an
Striden om hastigheten på väg 111 förbi Karlsfält fortsätter. Nu upphäver Transportsstyrelsen beslutet om sänkning till 80 kilometer i timmen och skickar tillbaka alltihop till länsstyrelsen igen.
Nu är det nya turer kring vilken hastighet som egentligen ska gälla på väg 111 utanför Viken. Sedan den nya vägen byggdes har ett par barnfamiljer i Karlsfält kämpat i flera år för att få ner den ursprungliga hastigheten från 100 till 80 kilometer i timmen.
I våras såg allt ut att gå Karlsfältsbornas väg. Länsstyrelsen beslutade om en sänkning till 80 kilometer och efter den 1 maj kom nya hastighetsskyltar upp i korsningen med väg 1409.
Trafikverket har hela tiden motsatt sig sänkningen och menar att eftersom väg 111 är byggd med separerade vägbanor ska det vara 100 kilometer i timmen. Länsstyrelsens sänkning överklagades direkt och man begärde även inhibition - att länsstyrelsens beslut skulle skjutas upp i väntan på Transportstyrelsens prövning.
Det blev aldrig någon inhibition men när Transportstyrelsen häromdagen meddelade sin syn på saken, så revs länsstyrelsens sänkning upp. Förutom att beslutet upphävdes skickas alltihop tillbaka till länsstyrelsen för fortsatt handläggning. Det är andra gången som Transportstyrelsen skickar tillbaka frågan dit.
Första gången skedde det för att det saknades en konsekvensanalys över vad hastighetssänkningen innebär. Nu får länsstyrelsen tillbaka bollen delvis av samma skäl:
Man vill att länsstyrelsen utreder vilken effekt en lägre hastighet får på trafiksäkerheten, framkomligheten och miljön. Transportstyrelsen pekar också på att Karlfältsbon Maria Nilsson aldrig fick yttra sig över den konsekvensanalys som gjordes.
Maria Nilsson blir mest trött när hon får höra talas om Transportstyrelsens beslut.
– Jag säger bara "suck!". Jag har inte sett konsekvensanalysen, men jag har inte känt något behov av det eftersom länsstyrelsen vill sänka farten. Jag fattar ingenting, säger hon.
Även om hon redan när sänkningen skedde i våras misströstade, så anade hon inte att alltihop skulle landa i länsstyrelsens knä igen.
– Innerst inne så hoppades jag att den här frågan nu skulle vara avgjord. Jag trodde det var spikat i och med att Transportstyrelsen sa nej till inhibition.
Hon har märkt stor skillnad på trafikläget sedan det blev 80 kilometer i timmen i Karlsfältskorsningen.
– Bilarna saktar ner. Korsningen är fortfarande osäker, men nu vågar jag i alla fall gå över där med barnen och det har blivit lättare att ta sig ut med bil.
Även om 80-skyltarna sitter kvar på platsen så är det från och med nu 100 kilometer i timmen som gäller.
Kommentarer
- Genom att kommentera på hd.se så godkänner du våra regler.



