Döms för koppleri i solarium i Malmö
En 60-årig kvinna dömdes i dag till två månaders fängelse för koppleri. Två yngre medarbetare på ett solarium i Malmö döms till villkorlig dom för samma brott. Solariet var i själva verket en bordell.
MALMÖ. En 60-årig kvinna döms till två månaders fängelse för koppleri. Två yngre medarbetare på ett solarium i Malmö döms till villkorlig dom för samma brott. Solariet var i själva verket en bordell.
Polisen satte in spaning och telefonavlyssning mot den misstänkta bordellen i december 2004. Fram till den 8 februari 2005 noterades drygt 60 misstänkta sexköpare. Bland dem den hovrättsdomare i Skåne som avskedades i september 2005 efter att ha skrivit på ett strafföreläggande om böter för brott mot sexköpslagen.
Ett 20-tal av de övriga männen har även de godtagit bötesföreläggande för sexköp och en har dömts i tingsrätten för brottet.
Samtliga tre kvinnor nekar till brott. De två yngre, 38 respektive 43 år, har sagt att de inte kände till att solariet sålde sex. De hjälpte bara till i receptionen, kokade kaffe och svarade ibland i telefon.
Men enligt Malmö tingsrätt måste kvinnorna ha varit väl medvetna om vad som pågick med tanke på de inspelade telefonsamtal där de bokar kunder men aldrig undrar om det önskas solarium, bubbelbad eller bastu — en fråga som väl borde ställas, tycker rätten, om nu solariet hade det utbudet. Samtalen där kunder önskar två massöser visar också klart att bokningen inte gäller någon "vanlig massage", skriver tingsrätten i domen.
Kvinnorna i receptionen har haft "en mycket begränsad roll", men döms ändå de för koppleri till villkorlig dom. De slipper böter eftersom de tidigare suttit häktade.
Det är den 60-åriga kvinnan som enligt domen varit drivande i solariets verksamhet kring sexköpen. Hon har främjat sexköp när hon bokat kunder till en annan kvinna som fick hyra in sig lokalerna och gynnats ekonomiskt eftersom hon tagit betalt för förmedlingen.
Kvinnan har även erbjudit egna sexuella tjänster, men det är inte olagligt.
Hon döms till fängelse, men anses ha suttit av tiden genom att tidigare ha varit häktad.



































































Kommentarer
Artikeln har inga kommentarer ännu, bli först med att lämna en egen kommentar