Fotokataloger lämnas vidare till polisen
Många skolor i NV-Skåne skickar sina skolkataloger vidare till olika myndigheter. Bilder på barnen hamnar hos polisen, socialens fältgrupper och även hos snatteriutsatta livsmedelsbutiker – utan föräldrarnas eller elevernas kännedom. Helt i sin ordning, anser flera rektorer vi talat med.
SKÅNE.
Det är inte bara elever, föräldrar och lärare som är intresserade av skolornas fotokataloger. Bilder hamnar också hos polisen, socialens fältgrupper och hos lokala handlare. Ofta utan att föräldrar och elever informerats. Flera rektorer vi talat med försvarar att katalogerna lämnas vidare, men det finns poliser och rektorer som inte är glada över att det uppmärksammas.
– Det här är inget du ska skriva om. Många av ungarna har inte pass, så de behöver inte veta hur vi jobbar, säger polisinspektör Eva Andersson i Landskrona.
På Björnekullaskolan i Åstorp lämnas kataloger vidare till ortens närpolis.
– Om det står i tidningen tror jag att det är fler som inte är med på fotograferingen. Vi vill att man ska komma på ungdomarna tidigt, så att de inte blir brottslingar, säger Per Rönnberg.
Föräldrar och elever har alltså inte informerats, men Per Rönnberg tror att de flesta hade accepterat att katalogerna lämnas vidare till polisen.
– Jag tror de flesta hade tyckt att det här är helt ok, säger han.
Ylva Runnström, som är kultur- och utbildningschefen i Landskrona, tror också att föräldrarna tycker att det är okej att kataloger skickas vidare till polisen och fältgruppen.
– Jag tror att de flesta föräldrar vill ha en signal om deras barn har ett beteende som inte är bra för dem själva eller för andra, säger hon.
Hos polisen på Kulla-Bjäre och på Söderåsen har man inte heller några problem med att få kataloger från skolorna.
– Vi har ett behov av fotografier i en katalog. Den är till mycket stor hjälp. Vi lämnar katalogen vidare till polisen och gymnasieskolan så att de ska kunna identifiera eleverna, säger Lars-Göran Halldén, rektor på Tornlyckeskolan i Höganäs.
I Ljungbyhed lämnas katalogen både till polisen och den lokala handlaren.
– Det är enligt deras önskemål. Tyvärr har vi en del elever som är ute i byn och det handlar rätt så mycket om stölder och därför har vi upprättat ett samarbete, säger rektorn Birgitta Andersson, som bara säger sig ha fått positiva reaktioner från föräldrarna.
Gunilla Holmqvist på Toftaskolan i Munka Ljungby menar att skolan har en skyldighet att lämna ut katalogerna.
– Det är något man gjort sedan innan jag kom hit. Polisen vill väldigt gärna ha den. De har rätt att begära in skolkatalogerna, som är offentliga och skolan har skyldighet att lämna ut dem. Det finns ingen sekretess som hindrar detta, säger Gunilla Holmqvist.
Men att katalogen blir offentlig handling då den når skolan innebär inte att gratisexemplar aktivt måste lämnas vidare till polisen. Däremot kan polisen själva begära ut en kopia av katalogen. Men så går det inte till på någon skola vi har varit i kontakt med.
Gunilla Holmqvist tror inte att elever och föräldrar känner till att skolkatalogen lämnas vidare.
Borde de inte få information?
– Jo, det tycker jag absolut. Det får vi se till att de får, säger Gunilla Holmqvist.
Helsingborg skiljer sig från övriga kommuner. Här lämnar inte skolorna kataloger vidare till polisen.
– Vi har gjorde det för några år sedan. Då hade vi många elever och polisen ville ha kataloger, säger Elinebergsskolans rektor Lena Simonsson-Torstensson.
Men det förekommer inte längre?
– Nej, vi försöker hålla igen och inte sprida katalogerna hur som helst även om det är ett officiellt material.
Men polisen i Helsingborg får ändå tillgång till skolkatalogerna.
– Vi köper dem, eller får dem från fotoföretagen. Många tycker att det är klart polisen ska ha, säger polisen Bengt Westberg.
Svenska klasskort i Båstad anlitas av många skolor i Helsingborg.
– När polisen ringer, och det händer titt som tätt, är vår policy är att hänvisa dem till skolorna. De har alltid ett antal överexemplar av katalogerna, säger Svenska klasskorts ägare Micke Beckman.
Men trots policyn tror han att kataloger kan ha lämnats ut till polisen.
– Det händer säkerligen att någon i vår personal skickar en katalog, säger han.
På branschorganisationen Sveriges elevfotografers riksförbund (SER) är inställningen till att dela ut kataloger till polisen kristallklar.
– Det är helt förkastligt. Mitt företag blir uppringt varje år och vi ger inte bort en enda katalog. Branschens uppfattning är att skolfotoföretagen inte ska distriubera kataloger till andra än dem vi skrivit kontrakt med och till slutkunderna, säger organisationens ordförande Göran Dahlgren.
Håkan Lindgren









Kommentarer
-
Genom att kommentera på hd.se så godkänner du våra regler.
Kommentarer via Disqus