"Vi tänker inte visa Vilks hund"
Helsingborgs Dagblads chefredaktör, Lars Johansson, förklarar varför tidningen inte publicerar konstnären Lars Vilks teckningar av profeten Muhammed som rondellhund.
INRIKES. Helsingborgs Dagblad kommer inte att publicera Lars Vilks teckningar av Muhammed som rondellhund. Det beslutet tog jag redan i somras när debatten blossade upp.
Jag försvarar Nerikes Allehandas och andra tidningars rätt att publicera bilderna, men i själva publiceringsfrågan har jag kommit till en annan slutsats. Det är viktigt att hålla isär dessa frågor. Vår vidsträckta tryck- och yttrandefrihet ger oss rätt att häda och provocera, men vi har ingen skyldighet att göra det.
Vi har till exempel möjlighet att publicera pornografiska bilder, men vi gör inte det. Varje dag väljer vi bort bilder som kan vara stötande, men som är fullt lagliga att publicera. Om någon annan än Vilks ritat en taskig bild av Muhammed som rondellhund, och kallat det konst, hade inget galleri övervägt att ställa ut den. Och ingen tidning hade publicerat. Uppenbarligen anser många muslimer att Muhammed avbildad som hund är en grov kränkning. Varför ska vi då kränka dem ytterligare genom att publicera bilden?
Jag tycker att Vilks provokation är just en provokation. När jag slåss för tryck- och yttrandefrihet, fundamenten i vår demokrati, ska det vara för något viktigt. Vilks rondellhund känns bara meningslös. Därmed inte sagt att vi inte skulle kunna publicera en fiktiv bild av Muhammed. Varje publicering är unik och kräver sitt eget beslut.
I Sverige lyckas olika religioner leva sida vid sida med respekt för varandras tro. Dödshoten mot Lars Vilks och Ulf Johansson hotar den samlevnaden och måste kraftigt fördömas. Hoten angriper vår yttrandefrihet — inte beslutet att avstå från publicering av innehållslösa teckningar.
Lars Johansson









Kommentarer
-
Genom att kommentera på hd.se så godkänner du våra regler.
Kommentarer via Disqus