SAS försöker rädda varumärket
SAS upphör för gott med all trafik med den olycksdrabbade flygplanstypen Dash Q 400. Detta efter gårdagens haveri med ett Dashplan på Köpenhamns flygplats. Men tillverkaren Bombardier uppger att flygplanet är pålitligt.
STOCKHOLM. SAS upphör för gott med all trafik med den olycksdrabbade flygplanstypen Dash Q 400. Detta efter gårdagens haveri med ett Dashplan på Köpenhamns flygplats.
— Vi måste göra oss kvitt de här planen. De förstör för SAS och varumärket, säger SAS koncernchef Mats Jansson.
En extrainkallad styrelse ställde sig på i dag bakom beslutet att för alltid sluta flyga med Q 400.
I går fälldes ett landningsställ på ett Q 400-plan inte helt ut vid landningen på Kastrup. Planets högra vinge tog i marken vid landningen. Alla 27 Q 400-plan belades omedelbart med flygförbud.
SAS skaffade sina första Q 400-plan 2000 — och har förföljts av problem med modellen. Kulmen kom med haverierna i Ålborg den 9 september och Vilnius tre dagar senare, då utfällda landningsställ vek sig. Efter tre veckor kunde planen återtas i trafik sedan delar i landningsstället bytts ut.
För detta har SAS begärt 500 miljoner kronor av den kanadensiska tillverkaren Bombardier.
Nu handlar det om mycket mer pengar.
Men någon stämning är inte aktuell. SAS vill förhandla fram ersättningen av Bombardier, som är en SAS:s största leverantörer. SAS flyger andra Dash-modeller som inte har haft problem.
Bombardier är besviket över SAS-beslutet och tillverkaren uppger i ett pressmeddelande att Q 400 är ett pålitligt flygplan.
SAS avser att så fort som möjligt hyra, leasa eller köpa in andra flygplanstyper för att fullt ut möta flygplansbristen. Förseningar och störningar i trafiken möter SAS med att erbjuda kunderna ombokningar eller återköp av biljetter.















Kommentarer
-
Genom att kommentera på hd.se så godkänner du våra regler.
Kommentarer via Disqus