Helikoptrar till Afghanistan
Sveriges drygt sexåriga insats i Afghanistan ska växa om försvarsminister Sten Tolgfors (m) får som han vill. Men trupptillskottet, som till stor del kan handla om helikopterburna sjukvårdare, dröjer till nästa år.
STOCKHOLM. Sveriges drygt sexåriga insats i Afghanistan ska växa om försvarsminister Sten Tolgfors (m) får som han vill.
Men trupptillskottet, som till stor del kan handla om helikopterburna sjukvårdare, dröjer till nästa år.
Planen för Sveriges framtida närvaro i Afghanistan spikas först i höst. Den ska dras i riksdagen innan det nuvarande mandatet för insatsen löper ut i december, enligt Tolgfors.
Klart i nuläget är att planen ska ligga i linje med den nya strategi för Sveriges internationella insatser som redovisas i början av nästa vecka.
I fel ände
Strategin handlar i stort om att bli bättre på att samordna militära operationer med bredare stödinsatser, som utbildning och bistånd för att bygga upp det inhemska rättsväsendet och armén, berättar Tolgfors för TT.
Han undviker samtidigt medvetet att försöka spika ett datum för när insatsen i det krigshärjade landet kan avvecklas.
— Diskussionen om ett slutdatum börjar i fel ände. Det handlar om att lösa uppgiften. Målet är inte en viss tid, utan att nå ett resultat, säger han.
Uttalandet kommer sedan chefen för försvarets insatsledning Anders Lindström i en intervju med Sveriges Radios Ekoredaktion sagt att han vill se en förstärkning av styrkan i Afghanistan från drygt 350 till omkring 500 soldater.
Lindström, på inspektionsresa hos den svenska garnisonen i Mazar-i-Sharif i norra Afghanistan, räknar med att Sverige kan bli kvar i 15 år och spekulerar även i möjligheten att låta Jas Gripen-plan ingå.
Tolgfors är skeptisk.
— Det är inte aktuellt. Vi har en ambition att öka och fördjupa närvaron i Afghanistan. Men jag vill ha dit helikoptrar, säger han.
Stor betydelse
Hur många helikoptrar det talas om i de pågående överläggningarna med ansvariga inom Försvarsmakten vill Tolgfors dock inte gå in på.
Han tror de kan få stor betydelse.
— Har man inte sjukvårdshelikoptrar begränsas det sätt som man kan uppträda på militärt. Hur långt ut i området man går och när man gör det.
Enligt Tolgfors har både Finland och Estland visat intresse av att vara med och finansiera svenska helikoptrar i Afghanistan.
— Det skulle ju kunna hjälpa även deras soldater.









Kommentarer
-
Genom att kommentera på hd.se så godkänner du våra regler.
Kommentarer via Disqus