Risk för förrädisk halka i söder
På påskafton rådde plusgrader på flera ställen i Sydsverige. Men till kvällen blir det kallare och Vägverket varnar för att många mindre vägar kan bli förrädiska att färdas på på grund av isen.
Bildmaterial
Bärgare, polis och plogbil på plats vid den buss som på påskaftonen körde av E22:an i det kraftiga snödrevet i höjd med Ramdala norr om Karlskrona. Endast chauffören fanns på bussen vid olyckan och skadades inte. E22:an fick stängas av i båda riktningarna under bärgningsarbetet. Enligt bärgningspersonalen var bussolyckan den 4:e olyckan på samma plats (2 personbilar och 2 bussar) i snökaoset på platsen på påskaftonen.
MALMÖ. På påskafton rådde plusgrader på flera ställen i Sydsverige. Men till kvällen blir det kallare och Vägverket varnar för förrädisk halka.
Det soliga och varma vädret på flera håll i södra Sverige bidrog till att snön smälte bort från många moddiga och isiga vägar under påskaftonen.
Däremot ska natten bli riktigt kall, med klart väder och flera minusgrader, enligt SMHI.
Vägverket varnar för att många mindre vägar kan bli förrädiska att färdas på.
— Man ska vara uppmärksam på halkan, framför allt på vägar som är mindre än riksvägar, säger Paula Hannevind på Vägverkets trafikinformationscentral i Skåne.
Extra förrädiskt är det på vägar som bara delvis torkat upp. De våta partierna kommer att bli isiga under kvällen.
Problemen med spåriga och snöiga vägar kommer att avta då nederbörden i södra Sverige, främst koncentrerad till Skåne och Gotland, kommer att avta under kvällen.
Vägsituationen är bättre i Svealand. De flesta vägarna är torra och kommer inte att frysa på. Vid kusterna råder däremot större halkrisk då vägarna är mer fuktiga.
I Norrland råder normalt vinterväglag.



































































Kommentarer
Artikeln har inga kommentarer ännu, bli först med att lämna en egen kommentar