Dyra tvättmedel tvättar sämre
Dyrt är sämst. I alla fall för den som vill ha rena kläder. Konsumentsajten Testfakta har testat tvättmedel och bäst var dagligvarukedjan Willys egna märke. Via var sämst.
MALMÖ. Dyrt är sämst. I alla fall för den som vill ha rena kläder.
Varje år använder svenskarna 40 000 ton tvättmedel, vilket får tvättmedelstillverkarna att slåss om kunderna.
Konsumentsajten Testfakta jämförde nio vanliga tvättmedelsmärken och det visade sig att de dyrare märkena Ariel och Via var sämst på att tvätta rent, enligt testet som publiceras i flera dagstidningar. Renast tvättade Skona.
När det gällde att bevara färgerna vann Willys, Nopa och Ariel. Men allra bäst i test, totalt sett, blev dagligvarukedjan Willys egna tvättmedel. Sämsta totalbetyget fick Via och näst sämst var Ariel.







Kommentarer
-
Genom att kommentera på hd.se så godkänner du våra regler.
Kommentarer via Disqus