Misstänkta tyskan lämnas ut
Den tyska kvinna som misstänks för barnmorden i Arboga utlämnas till Sverige, uppger den tyske åklagaren för TT. Planen är att kvinnan ska utlämnas nästa vecka. Beslutet kan överklagas i tysk domstol.
Bildmaterial
Den tyska kvinnan , tillsammans med sin advokat till höger, täcker sitt ansikte när hon kommer rill rätten i Lehrte, norra Tyskland.
STOCKHOLM. Den tyska kvinna som misstänks för barnmorden i Arboga utlämnas till Sverige, uppger den tyske åklagaren för TT. Planen är att kvinnan ska utlämnas nästa vecka.
— Men vi vill av säkerhetsskäl inte säga vilken dag eller några andra detaljer kring utlämningen, säger Jörg Fröhlich, åklagare och presstalesman vid åklagarmyndigheten i Celle till TT.
Beslutet kan överklagas till Bundesverfassungsgericht i Karlsruhe, en författningsdomstol som inte har någon svensk motsvarighet.
— Det är hennes sista möjlighet att få utlämningen prövad. Författningsdomstolen kommer att fatta ett snabbt beslut, troligen tar det bara några få dagar, säger Fröhlich.
Kvinnan kommer att begäras omhäktad så fort hon landat i Sverige.
— Den häktningsförhandlingen kommer sedan att hållas utan dröjsmål, vilket betyder inom någon eller några dagar, säger chefsåklagare Anders Jakobsson vid åklagarkammaren i Västerås.
Det var för drygt en månad sedan, den 17 mars, som två barn, ett och tre år gamla, och deras 23-åriga mamma överfölls i familjens bostad i Arboga. Barnen dödades medan mamman överlevde med mycket svåra skador. Hon vårdas fortfarande på sjukhus.
Kort därefter greps barnens far som misstänkt för gärningen, men han släpptes redan efter någon dag.
Den tyska kvinnan som misstankarna senare kom att riktas mot har tidigare haft en romans med sambon till den skadade kvinnan.









Kommentarer
-
Genom att kommentera på hd.se så godkänner du våra regler.
Kommentarer via Disqus