Sabotagemisstänkta männen släppta
De två män som suttit anhållna misstänkta för att ha planerat ett sabotage mot Oskarshamns kärnkraftverk är släppta. De är fortfarande brottsmisstänkta och utredningen fortsätter i väntan på kriminalteknisk analys.
OSKARSHAMN. De två män som suttit anhållna misstänkta för att ha planerat ett sabotage mot Oskarshamns kärnkraftverk släpptes i dag.
Men de är fortfarande brottsmisstänkta och utredningen fortsätter i väntan på kriminalteknisk analys.
De båda männen släpptes fria sedan kammaråklagare Gunilla Öhlin bedömt att det inte fanns skäl att ha dem fortsatt anhållna.
— I går fanns det risk för att de skulle kunna ha försvårat eller förstöra utredningen, det bedömer jag att det inte finns nu, säger hon.
Däremot kvarstår enligt Öhlin brottsmisstankarna och utredningen fortsätter. Hon väntar bland annat på att Statens kriminaltekniska laboratorium (SKL) ska analysera misstänkta spår av sprängmedlet triacetontriperoxid (TATP) på handtaget till en plastpåse. Svaret väntas dröja i flera dagar, kanske en vecka.
— Resultaten kommer att styra min bedömning om männen ska vara fortsatt misstänkta eller om misstankarna kan avskrivas.
Polisen har vid husrannsakningar i de anhållna männens bostäder i Norrköping inte funnit något som stärker misstankarna. De misstänkta spåren av TATP på plastpåsen är enligt Kalmarpolisens utredningsledare Andres Pernius i princip vad utredningen har att gå på.
Påsen bars av en 53-årig svetsare från Norrköping men tillhörde hans 44-årige arbetskamrat från samma ort. Den ska enligt Pernius vara inköpt i en butik i Norrköpingstrakten för några veckor sedan.
TT: Hur tillförlitlig är Oskarshamnsverkets kontroll av påsen?
— Vi hoppas att den är hundraprocentigt tillförlitlig men vill att OKG:s apparatur analyseras, säger Anders Pernius. Åklagaren har gett direktiv om det och den görs troligen av SKL i samarbete med OKG.
Enligt Kalmarpolisens presstalesman Sven-Erik Karlsson har de brottsmisstänkta männen varit samarbetsvilliga, men förnekat brott.
53-åringen dömdes så sent som för sex—åtta månader sedan för olovlig körning, narkotikabrott och misshandel. Männen är tills vidare avstängda från arbetet i Oskarshamnsverkets andra reaktor och OKG, som driver verket, har skärpt säkerhetskontrollerna vid inpassering.
Varken SKL eller Kalmarpolisen utesluter att sprängämneslarmet kan vara falskt.
— Detektionsutrustningen ska ju vara väldigt känsligt inställd, så det kan hända att de också ger falska utslag, säger EvaMarie Törnström på SKL.
Genomsökningen av kärnkraftverket i Oskarshamn har hittills varit resultatlös och beräknades vara avslutad under torsdagen.









Kommentarer
-
Genom att kommentera på hd.se så godkänner du våra regler.
Kommentarer via Disqus