Eklund kan dömas till fängelse
Anders Eklund hade inte en allvarlig psykisk störning när han mördade 10-åriga Engla Juncosa Höglund och 31-åriga Pernilla Hellgren. Det innebär att han kan dömas till fängelse.
Morden Anders Eklund har erkänt
Engla Juncosa Höglund, 10 år, försvann den 5 april en bit från hemmet i Stjärnsund i Dalarna och 42-årige Anders Eklund greps två dagar senare på Hallandsåsen. En knapp vecka senare erkände Eklund i polisförhör att han dödat Engla och pekade ut platsen där han lämnat flickans kropp.
Samtidigt erkände han också mordet på 31-åriga Pernilla Hellgren i Falun 2000.
STOCKHOLM.
Rättsmedicinalverkets (RMV) utlåtande, som blev offentligt på tisdagen, betyder att det inte finns någon anledning att döma Anders Eklund till rättspsykiatrisk vård.
– Som jag ser det är de enda alternativen nu ett tidsbestämt långt straff eller livstids fängelse, säger Eklunds advokat Leif Silbersky till TT.
– Vi kan också låta det här överprövas av Socialstyrelsens rättsliga råd och det är något som jag kommer att fundera på under veckan.
Det rättspsykiatriska utlåtandet är en blandning av en juridisk och en psykiatrisk bedömning. För att en människa ska bedömas ha en allvarlig psykisk störning i det rättspsykiatriska sammanhanget krävs stor psykisk ohälsa.
– Det räcker inte med lite ångest eller oro. Och det räcker oftast inte med en personlighetsstörning utan det ska vara väldigt allvarliga psykiska symtom som allvarligt också påverkat en persons sociala funktionsnivå ute i samhället vid tiden för de misstänkta gärningarna, säger Marianne Kristiansson, chefsöverläkare vid den rättspsykiatriska kliniken i Huddinge.
Hon vill inte kommentera det rättspsykiatriska utlåtandet som rör Anders Eklund utan uttalar sig generellt.
Chefsåklagare Patrik Säflund säger till TT att han avser att lämna in åtalet mot Eklund till Falu tingsrätt i slutet av vecka 29 och tingsrätten har preliminärt satt ut rättegången till veckan därpå med start den 21 juli. På grund av hotbilden kommer förhandlingarna att hållas i säkerhetssalen i Stockholms tingsrätt.





























































Kommentarer