Projekt ska stoppa mårdhunden
Mårdhunden ska stoppas från att sprida sig i Sverige. Naturvårdsverket satsar 1,5 miljoner kronor på att försöka stoppa invandraren som kommit från Asien och Östeuropa via Finland. (TT)
PITEÅ. Mårdhunden ska stoppas från att sprida sig i Sverige. Naturvårdsverket satsar 1,5 miljoner kronor på att försöka stoppa invandraren som kommit från Asien och Östeuropa via Finland.
I Norrbotten har hittills minst 25 observationer av det gråraggiga djuret som ser ut som en korsning mellan hund-grävling-tvättbjörn och är 55—80 centimeter lång.
Naturvårdsverkets pengar ska användas till fällor där fångade mårdhundar ska förses med sändare. De ska sedan släppas och leda jägare till boet.
Syftet är att avliva så många mårdhundar som möjligt. En hona kan föda 10—15 ungar per år, skriver Piteå-Tidningen.







Kommentarer
-
Genom att kommentera på hd.se så godkänner du våra regler.
Kommentarer via Disqus