LO-basen: Jag borde krävt granskning
LO-basen Wanja Lundby-Wedin säger att hon ångrar att hon inte krävde en granskning av de omtalade pensionsvillkoren i AMF Pension. Kenneth Björkman, ordförande för LO Skåne, kräver dock fortfarande hennes avgång.
Göteborg. LO-chefen Wanja Lundby-Wedin ångrar att hon inte krävde AMF-vd:ns avtal på bordet.
Nu kommer hon att städa bland sina många uppdrag.
Efter lång tystnad har LO:s ordförande Wanja Lundby-Wedin valt att kommentera turerna i AMF:s styrelse. I ett pressmeddelande konstaterar hon att hon borde krävt en vidare granskning av det guldkantade pensionsavtalet med AMF:s förre vd Christer Elmehagen.
"Jag är arg och besviken över att det tydligen finns tidigare hemliga papper inom AMF som ger en annan bild av vd:s ersättningar än den jag fått i styrelsen. Jag ångrar samtidigt att jag inte efterfrågade det avtal som ersättningskommittén hade träffat angående vd:s lön och pensionsvillkor", skriver hon.
Hon uppger att hon reagerat på summan för pensionsinbetalningarna men att hon accepterade förklaringen att det var en effekt av tidigare avtal. Hon konstaterar också att hon nu måste prioritera bland sina många uppdrag.
Christer Elmehagen själv har svårt att förstå att någon i styrelsen inte förstått pensionsavtalet.
— Wanja liksom de övriga styrelseledamöterna är normalt sett mycket väl pålästa och duktiga personer. Att Wanja inte skulle ha förstått det finner jag helt otroligt. Dessutom har alla siffror varit offentliga och funnits i årsredovisningen och stått på nätet, sade han i SR:s Studio Ett.
Lundby-Wedins utspel ändrar dock ingenting i sak, anser Kenneth Björkman, ordförande i LO-distriktet i Skåne, som tidigare krävt hennes avgång.
— Jag vidhåller min ståndpunkt, att hon bör avgå, säger han.
Göran Greider, chefredaktör för socialdemokratiska Dala-Demokraten, tror inte att Wanja Lundby-Wedins utökade förklaringar är tillräckliga.
— När man sitter i en sådan styrelse och vet att de där frågorna är mer känsliga än kanske något annat för de egna medlemmarna, då håller det inte att agera på det här sättet. Nu tror jag skadan redan är skedd så hon måste gå, säger han till TT.
Socialdemokraternas gruppledare i riksdagen Sven-Erik Österberg konstaterar att Wanja Lundby-Wedin nu gör en halv pudel. Om det räcker har han ingen uppfattning om.
— Det är i alla fall en insikt om att man bör vara noggrannare i styrelsearbetet och det är bra, säger han.
AMF:s utredning om turerna i styrelsen ska bli klar så fort som möjligt. AMF:s styrelseordförande Göran Tunhammar räknar med att den ska bli klar till helgen, men knappast tidigare än så.
Det betyder också att AMF:s styrelse med stor sannolikhet kommer att sammanträffa under helgen, antingen i styrelserummet eller per telefon.
Enligt Joakim Jakobsson, pressekreterare på LO, kommer Wanja Lundby-Wedin inte att ge några intervjuer förrän AMF:s utredning är klar.







Kommentarer
-
Genom att kommentera på hd.se så godkänner du våra regler.
Kommentarer via Disqus