Peter Englund delar ut Pol Pot-priset
Historikern Mattias Gardell fick nyligen Leninpriset av Jan Myrdalsällskapet. Utmärkelsen
har upprört författaren Peter Englund, historiker och ledamot i Svenska
Akademien, som skriver på sin blogg att han delar ut ännu ett pris till
Gardell: Pol Pot-priset. Priset: En miljard mark i 1923 års penningvärde och
en bok om Gulag.
Inrikes. 4 april tilldelades religionshistorikern Mattias Gardell Jan Myrdals stora pris – Leninpriset, ett nytt pris som delas ut av Jan Myrdalsällskapet. "Prissumman är 100 000 kronor och ska tilldelas en författare eller konstnär som verkar i Jan Myrdals samhällskritiska och upproriska tradition", skrev Jan Myrdalsällskapet i ett pressmeddelande i samband med prisutdelningen. Namnet, Leninpriset, anknyter till ett pris som delades ut i Sovjetunionen mellan 1925 och 1934.
Utmärkelsen har upprört författaren Peter Englund, historiker och ledamot i Svenska Akademien, som nu delar ut ännu ett pris till Gardell: Pol Pot-priset.
"Nådd av nyheten att religionsvetaren Mattias Gardell fått Jan Myrdals nyinstiftade Leninpris vill inte jag vara sämre. Priset består av en miljard mark (i 1923 års penningvärde) samt Anne Applebaums “Gulag - De sovjetiska lägrens historia” - en bok han garanterat inte har läst", skriver Peter Englund på sin blogg och fortsätter med att avslöja han även nästa år kommer att dela ut sitt nyinstiftade pris – till samma mottagare.
"Även nästa år kommer Pol Pot-priset att tillfalla Mattias Gardell, förutsatt att det inte dyker upp någon akademiker som är än mer naiv och historielös, men det förefaller osannolikt", skriver han.









Kommentarer
-
Genom att kommentera på hd.se så godkänner du våra regler.
Kommentarer via Disqus